סאסקס ספניאל
Sussex Spaniel

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
23 ק"ג
גובה ממוצע
39 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

ההיסטוריה של גזע הסאסקס ספניאל

הסאסקס ספניאל הוא גזע כלבים שהתקיים כבר בתחילת המאה –19, כחלק מהספניאלים היבשתיים בהם גם הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל. העניין בגזע התעורר בימיו של מר פולר, תושב סאסקס שהחזיק במשך כ-50 שנה בבית גידול גדול וטיפח בו מספר כלבי ספניאל. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה היה מספרם של כלבי הגזע קטן מאוד, והטענה היא שלאחר המלחמה נותרו חמישה כלבי סאסקס ספניאל בלבד. למרבה המזל, לגזע היו חובבים מסורים, ואחת מהן הקדישה את חייה לגידול סאסקס ספניאל וטיפחה את השושלת במשך שישה דורות. כיום עדיין מדובר בגזע קטן מספרית, שכולל בין 60 ל-100 רישומים בלבד מדי שנה.
 

מראה חיצוני

הסאסקס ספניאל הוא כלב בעל עיניים חומות, מבנה גוף מוצק ורגליים קצרות וחזקות. יש לו ראש רחב, והבעת הפנים שלו מקנה לו מראה של מי ששקוע במחשבות עמוקות באופן קבוע. הפרווה המרשימה והארוכה של הכלב מתהדרת בגוון חום-אדמדם.

תכונות אופי של גזע הסאסקס ספניאל

כלבי הסאסקס ספניאל הם כלבים בעלי אופי עליז וצייתני, שיכולים להיות כנועים מאוד. הם מהווים חיות מחמד נוחות, אולם זקוקים למעבר תהליך חיברות בשלב מוקדם בחייהם. חשוב לחשוף אותם בהדרגה לילדים, כלבים אחרים, מכוניות וכדומה, כבר כשהם צעירים. החשיפה יכולה להפחית בעיות שעלולות לצוץ אצלם ביחס לבעלי חיים אחרים ולסביבת מגורים סואנת. הסאסקס ספניאל אוהבים לצוד, ולעתים מגלים בציד עניין גדול יותר מאשר בכל דבר אחר מחוץ לבית. כך שיש צורך באילוף שימנע מהם לרוץ לכביש או לנסות להשתחרר מהרצועה.

אילוף והתנהגות של גזע הסאסקס ספניאל

למרות שכלבי הסאסקס נאמנים וקשובים לבעליהם, יש להם דעות נחרצות לגבי חלק מהדברים ולעתים הם יכולים להיות עקשנים מאוד. בנוסף, הם אינם לומדים מהר כגזעים אחרים ולכן יש לאלפם בסבלנות ולאורך זמן. השקעה באילוף צפויה להשתלם, ולאפשר חיים לצד כלב מאושר שמסתדר היטב עם המשפחה.

רמות אנרגיה

בינוניות. אין צורך להגזים בהפעלת כלבי סאסקס ספניאל, אך חשוב להעניק להם תעסוקה לאורך היום כדי להימנע מהפתעות חריגות בשובכם הביתה. כלבים אלה זקוקים לגירוי ולפעילות מגוונת עם משחקים שונים, אחרת הם צפויים להשתעמם ולחפש לעצמם שעשוע שלא תמיד יתקבל על שאר בני הבית בברכה.  

התאמה לילדים

נמוכה. גזע כלבים זה הוא בעל מזג חיובי ולא תוקפני, אך לעתים קשה לו להתרגל לנוכחות חדשה שהוא לא מכיר. תהליך העבודה הממושך שנדרש כדי לאפשר לכלבי סאסקס לחיות לצד ילדים, הופך את הכנסתם לבית עם ילדים צעירים לאתגר.

שגרת טיפוח

ככלל, מומלץ להבריש או לסרק את כלבי הסאסקס ספניאל מדי יום. יש לדאוג לניקיון האוזניים שלהם ולבדוק הימצאותם של גופים זרים בקביעות. חשוב גם לקצץ את השיער סביב כריות הרגליים ולחפש אחר עשב או קוצים בין הציפורניים. הם אינם חייבים בהכרח ספר מקצועי, אך הוא יוכל לעזור למי שזקוקים להכוונה בנוגע לטיפול בפרווה הארוכה.