יורקשייר טרייר 
Yorkshire Terrier

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
2.5 ק"ג
גובה ממוצע
20 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

יורקי

רקע כללי – היורקשייר טרייר

היורקשייר טרייר הוא כלב בגודל קטן-זעיר, שרירי וקומפקטי, שייך לקטגוריית כלבי ה"צעצוע"
(TOY DOGS), ידוע בזכות הפרווה היפה והארוכה שלו ונחשב למתמודד מוביל בתחרויות יופי של כלבים. אבל הוא ממש לא רק פרצוף יפה...כלבי היוקרשייר טרייר חכמים מאוד, חשדניים, בעלי חוש שמיעה מפותח במיוחד, מגוננים, נאמנים לבעליהם ומלאי אנרגיה, לכן הם יכולים להתאים ככלבי שמירה נהדרים. היורקשייר טרייר יסתדר בקלות בדירה קטנה ויצליח לפרוק אנרגיות גם ללא חצר או טיולים מרובים. רצוי לאלף אותם כבר בגיל צעיר כדי למנוע תוקפנות כלפי זרים ובעלי חיים אחרים.

ההיסטוריה של גזע היורקשייר טרייר

היורקשייר טרייר הוא כלב אנגלי טהור. ההנחה היא שאורגים סקוטיים הביאו איתם טרייר קטן בזמן שהיגרו מסקוטלנד ליורקשייר במהלך שנות ה-50 של המאה ה-19, והוא עבר הכלאה עם טריירים מקומיים קטנים. סביר להניח שבעורקי היורקי זורם דמו של המנצ'סטר טרייר, המלטזי, הסקיי, הדנדי דימונט והפייזלי טרייר. היורקשייר טרייר נחשב לגזע של "מעמד הפועלים" ונודע בעיקר כלוכד עכברים. האמונה העממית גורסת כי היורקי יועד לשמירה על ילדים קטנים מפני נשיכות עכברים בשעות הלילה: יורקי אחד נהג לשמור בראש המיטה ויורקי נוסף לרגליה, ממש כמו מלאכים שומרים – אם כי מעט יותר פרוותיים.

למידע נוסף אודות הגזע:

מראה חיצוני

יורקשייר טרייר הוא כלב קטן ומוצק, שידוע בעיקר בזכות הפרווה החלקה והשופעת שמרקמה דומה למרקם שיער אנושי. ואכן, כאשר מרקם הפרווה אינו צמרירי, אנשים רבים הסובלים מאלרגיה יכולים לשהות בקרבת גזע הכלבים הזה ללא כל בעיה. עם זאת, הפרווה החלקה והשופעת שלהם מחייבת טיפול יומיומי מוקפד.

תכונות אופי של גזע היורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר הוא גזע כלבים קטן עם אופי מורכב. זהו כלב שמסוגל להתכרבל בשמחה על ברכי הסבתא כשהוא מתענג על חטיפים, ורגע לאחר מכן – לזנק ולצאת למרדף אחרי הדוברמן של השכן, כשהוא נחוש ללמד אותו מי הבוס. כלבי היורקי הם טריירים שנכונים להגן על הטריטוריה שלהם בגבורה, ובדרך למטרה הם מצליחים להוכיח שהגודל של כלב השמירה לחלוטין לא קובע.

אילוף והתנהגות של גזע היורקשייר טרייר

מומלץ לאפשר לגור היורקשייר טרייר זמן משחק עם גורים אחרים, שכן כך הוא ילמד להעריך את הגודל והכוח של כלבים גדולים יותר. כמו כן יש לחשוף אותו לילדים ולמבוגרים משני המינים וללמדו נימוסים טובים. חשוב לנהוג בעקביות ובנחישות, למרות שמדובר בכלבים זעירים. לעתים, בעלים של כלבים אלה מתלוננים על כך שהם אינם מצליחים לחנך את היורקי לצרכים. אין מדובר בבעיה של הכלב הספציפי, אלא בקושי של רבים לדבוק בכללים שהם היו מציבים לו היה מדובר בכלב גדול יותר. היורקי הוא כלב חכם, ויוכל ללמוד לעשות את הנדרש ממנו אם תסבירו לו זאת היטב ולאורך זמן.

רמות אנרגיה

בינוניות. כדי לשמור על בריאותו וכושרו של הכלב, חובה לאפשר לו פעילות על בסיס יומי. כלבי יורקשייר טרייר אוהבים ללכת וימשיכו לצעוד לאורך קילומטרים רבים אם רק יתאפשר להם. במקביל הם יסתפקו גם בטיול קצר, כל עוד תתנו להם לרחרח מסביב וליהנות מגירוי מנטאלי כלשהו. בנוסף, זכרו שלא מדובר בכלב צעצוע, ושבדומה לאחרים גם יורקשייר טרייר ייהנה לרוץ, להביא חפצים ולשחק.

תזונה 

ליורקשייר טרייר חשוב להתאים מזון שיתאים לרמות האנרגיה שלו, ולשמירת בריאות השיניים, העור והפרווה. יש להעניק לו אוכל עתיר בחלבונים, מינרליים וויטמינים שמותאם לגילו, גודלו וצרכיו הרפואיים. היורקשייר טרייר ידוע ככלב בררני באוכל, לכן מומלץ לבחור במזון טעים במיוחד עבורו.

הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך, כך תרגילו את הכלב לאכול רק בזמנים מסויימים. את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן OPTI BALANCE לכלבים בוגרים מגזע קטן עד 10 ק"ג – מותאם למנשך כלבים קטנים, מכיל הרכב סיבים ייחודי המסייע בשמירה על המעיים ועל בריאות המפרקים.

פרו פלאן DUO DELICE עשיר בנתחי עוף עדינים - השומרים על איכות הרכיבים וטעם נפלא – לעיכול קל ולשמירה ותזונה בריאה.

פורינה ONE לכלבים פעילים מגזע קטן עשיר בעוף - שילוב של כופתיות יבשות עם נתחים רכים המעניקים טעם וערך תזונתי גבוהים! פורינה ONE לכלבים פעילים ובוגרים מגזע קטן – עשיר בבקר ומשלב חלבון איכותי עם נוסחת אנטיאוקסידנטים לתמיכה במערכת חיסונית בריאה.

התאמה לילדים

נמוכה. היורקי הוא כלב שופע חיבה אולם מעצם טיבו אינו נוח לילדים. אם הוא גדל בחברת ילדים או נחשף אליהם כגור, לא צפויות בעיות. עם זאת, על הילדים להבין כי לכלב עצמות קטנות אשר נשברות בקלות רבה יותר מאשר רוב הצעצועים. מומלץ בחום להשגיח על האינטראקציה בין הצדדים, ולא לאפשר לילדים להרים ולסחוב את הכלב ממקום למקום.

שגרת טיפוח

כבר בשלב הגורות, יש להבריש את הפרווה של היורקשייר טרייר מדי יום באמצעות מברשת ומסרק כדי להתיר את כל הקשרים. יורקים רבים מסתובבים עם גומייה לשיער, אולם אין להשאיר את הגומייה לשיער באותו האזור למשך ימים רבים. השארתה עלולה להרוס את הפרווה באותו המקום. חשוב להבריש את השיניים של הכלב מדי יום, שכן הפה הקטן של סוג כלבים זה גורם לצפיפות שיניים ולנטייה למחלות בחלל הפה. לאחר שתתרגלו לשגרת הטיפוח, התהליך אינו אמור להימשך יותר מ-15 דקות. אין לרחוץ את הכלב יותר מפעם אחת בחודש.

בעיות בריאותיות

גזע היורקשייר טרייר עלול לסבול מרגישויות בקיבה, בעיות גנטיות בכבד, ניוון רשתית העין, וקריסת קנה הנשימה. בנוסף, ליורקשייר טרייר מבנה שלד חלש יחסית, ויש לו סיכון מוגבר לסבול מפציעות וכן פריקת פיקת הברך . היורקשייר טרייר הוא כלב חכם, סקרן ועצמאי, הוא יהנה מאוד מטיולים, אך בשל גודלו ומבנה השלד העדין, חשוב מאוד להישאר צמודים אליו ולהגן עליו מפני סכנות אפשריות.  
שמירה על בריאותו של היורקשייר טרייר תכלול שגרת טיפוח טובה, תשומת לב וכמובן תזונה נכונה.