איך מרגילים חתול לבית חדש? קבלו 9 טיפים

בשעה טובה אימצתם חתול. 9 עצות הבאות יעזרו לכם להבין איך מרגילים חתול לבית חדש.

מדי אביב מגיעה עונת ההמלטות, עמותות בעלי החיים מתמלאות בגורים חדשים וחתולים רבים זקוקים למשפחה מאמצת ולבית חם. לכן, קבלת ההחלטה להביא גור חתולים היא מרגשת להפליא מכיוון שלא רק שתזכו בחבר פרוותי חדש, אלא גם בבן משפחה נוסף! כמובן, כחלק מהתהליך ולקראת הגעתו של החבר הפרוותי החדש הביתה, תרצו שהכל יהיה בדיוק כמו שצריך כדי שהוא יתאקלם במהירות וירגיש בבית, מה שדורש ארגון של הבית מראש והכנות לקראת הגעתו. כדי להקל עליכם את ההכנות, יצרנו את המדריך הזה כדי לספר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת על קבלת גור חתולים חדש, כך שתוכלו לקבל את פניו של חברכם החדש בעל ארבע הרגליים לסביבה חמה וידידותית שבה הוא ירגיש בטוח, נוח וממש בבית.

קל יותר להתאקלם בשניים: שקלו לאמץ שני גורים יחד כדי להקל על ההתאקלמות

אם החלטתם לאמץ חתול ויש לכם מקום נוסף בבית, כדאי שקלו לאמץ שני גורי חתולים יחד. לצערנו, אין בעולם מחסור בגורי חתולים שזקוקים לבית חם, ולחתלתול שלכם יהיה קל יותר להתאקלם ולקיים אורח חיים מאושר עם חבר לצדו. זוג חתלתולים יעניקו זה לזה תמיכה רגשית ויוכלו להעסיק את עצמם שעות בהוצאת אנרגיה ובשעשועים. 

אל תשכחו לבקר אצל הווטרינר ולקבוע עמו פגישה 

עם הגעתו של גור החתולים החדש למשפחתכם חשוב שהוא יעבור בדיקת וטרינר, שיבחן את מצבו הכללי, יתאים לו טיפול תולעים ויבצע בו את החיסונים המתאימים. כמו כן, אם אימצתם חתול לא מסורס או חתולה לא מעוקרת, כדאי מאוד לשקול בחיוב את הפעולות החשובות הללו ולקבל עליהן מידע מהווטרינר.  

הכינו את הבית לקראת הגעתו של גור החתולים שלכם 

כאשר חושבים על איך להרגיל חתול לבית חדש, חשוב להבין: גור חתולים אוהבים לטפס, להתחבא ולהיכנס לכל מיני מקומות סגורים וחשוכים. שובבותם וסקרנותם עלולות לגרום ללא מעט תאונות, וחשוב להתאים את ביתכם למצבים מסוג זה. בימים הראשונים עם הגעת החתול, סגרו חלונות ודלתות כדי למנוע את בריחתו. הקפידו על מכונות כביסה ואסלות סגורות, ארונות ודלתות סגורים, וכן חסמו את גישתו למקומות גבוהים אליהם הוא עלול לטפס מבלי להצליח לרדת מהם. חוטים חשופים, שקיות – כל אלו יכולים להיראות לו כמשחקים – ומאחר ששיקול דעתו בגיל צעיר לוקה בחסר, הם עלולים להוות סכנה עבורו. 

הכינו לחתול חדר 

חתול הוא בעל חיים טריטוריאלי, ולכן הגעתו למקום חדש ולא מוכר גורמת לו למתח רב ולאיבוד אוריינטציה. מקמו אותו בחדר אחד בבית וסגרו את הדלת. הדבר יאפשר לו להכיר את הבית בהדרגה. כשתבחינו שהוא רגוע ומסתקרן בנעשה מחוץ לדלת, פיתחו לו אותה ואפשרו לו להכיר את יתר החלקים. החדר צריך להכיל את כל צרכיו: ארגז חול ומזון (בקצה השני המרוחק של החדר), משחקים, מתקן גירוד וכמובן להיות מאובטח וסגור. 

הכינו ארגז חול 

חתולים, גם הגורים שבהם, תמיד יעדיפו לעשות את צרכיהם בארגז החול. מאחר שהחתול הוא חיה מאוד נקייה, הקפידו לנקות את ארגז הצרכים שלו פעמיים ביום. בחרו בחול מתגבש ואיכותי שיקל על ניקוי הארגז. ארגז החול צריך להיות מרווח מספיק ושהחול בו יהיה עמוק בגובה של 14 ס"מ בכל עת, מה שיקל על החתול לכסות את צרכיו. שני חתולים בהחלט יכולים להסתדר מעולה עם ארגז חול אחד, בתנאי שהוא גדול, רחב ועמוק, וללא מכסה.

רכשו מנשא מאובטח לחתולים

רכישת מנשא טרם אימוץ החתול שלכם הוא צעד שימושי במיוחד. המנשא יאפשר לכם להביא את החתול בצורה בטוחה מהעמותה הביתה וגם יאפשר לכם לקחת את החתול בבטחה לוטרינר או לכל מקום אחר שנדרש. מנשאים לחתולים מגיעים במגוון רחב של גדלים, , לכן ודאו שאתם קונים מנשא גדול מספיק כדי שלחתול שלכם יהיה נוח.

רכשו מזון חתולים יבש ורטוב

חתולים אוהבים גיוון במזון שלהם, ולכן כדאי לתת להם מזון יבש ורטוב בקערות נפרדות. המזון היבש שהם אוכלים מדי יום צריך להיות זמין לאורך כל היום, ומותאם לגילם ולמצבם הבריאותי.
את השימורים (המזון הרטוב), מומלץ לתת לחתול בלילה, לפני לכתם לישון ואחרי פעילות עם חכות המשחק. כך הם יהוו עבור החתול את בשר ה"טרף" שהוא צד בזמן שהוא משחק. יש לשים לב כי אסור להעניק לגור החתולים שוקולד, קפה, בצל ושום.

משחקים ומקומות גבוהים 

כשמנסים להבין איך להרגיל גור חתולים לבית חדש צריך לקחת בחשבון את עניין החינוך לצד זמן המשחק לו הם זקוקים. גורי חתולים ישנים פחות מחתולים בוגרים, ולכן זקוקים מאוד לזמן משחק, אימון ושעשוע. ישנם משחקי כדור, עכבר ותופסת, שמפתחים את כושר הציד שלהם. תוכלו גם להכין להם קופסת קרטון עם מספר חורים ופתחים – הם מאוד ייהנו להיכנס ולצאת ממנה. זכרו כי אסור לשחק עם גורים בפרט ועם חתולים בכלל באמצעות הידיים שלכם. כך הם יימנעו מנשיכות ושריטות בעתיד, כשרק ירצו לשחק

ומה עם מתקן גירוד לחתול החדש? 

חתולים זקוקים לשיוף ציפורניהם, הן כדי להפיג מתח וחרדות, הן כדי לסמן טריטוריה, הן כדי לחזק את הרגליים והן כדי למנוע מהציפורניים לצמוח ולהתעגל. השקיעו במתקן גירוד יציב ונוח, שימנע מהחתול לשייף את ציפורניו על רהיטים וחפצים ולגרום להרס. מתקן גירוד טוב חייב להיות חזק ויציב, אחרת החתולים יבחרו שלא להשתמש בו. מומלץ לרכוש גם מתקן גבוה וגם מתקן שטוח ורחב, הנותן מענה לצורך של גירוד אופקי.