איך מרגילים חתול לבית חדש? קבלו 9 טיפים

בשעה טובה אימצתם חתול. 9 עצות הבאות יעזרו לכן להבין איך מרגילים חתול לבית חדש.

מדי אביב מגיעה עונת ההמלטות, וחתולים רבים זקוקים למשפחה מאמצת ולבית חם. חתול זו חיה עצמאית שזקוקה פחות לחינוך והכוונה, אך גם לא יכולה להסתדר לגמרי לבד. מסיבה זו, בבואכם לאמץ חתול יש לספק לו את צרכיו הבסיסיים כדי שהוא ימצה את מלוא יכולותיו החתוליות. הקפדה על השלבים הבאים תעשה לכם סדר, ותאפשר לגור הקטן התאקלמות טובה ומהירה. 

קל יותר להתאקלם בשניים 

אם החלטתם לאמץ חתול ויש לכם מקום נוסף בבית, כדאי שתיקחו שני חתולים יחד. לצערנו, אין בעולם  מחסור בחתלתולים שזקוקים לבית חם, ולחתלתול שלכם יהיה קל יותר להתאקלם ולקיים אורח חיים מאושר עם חבר לצדו. זוג חתלתולים יעניקו זה לזה תמיכה רגשית ויוכלו להעסיק את עצמם שעות בהוצאת אנרגיה ובשעשועים. 

אל תשכחו לבקר אצל הווטרינר 

עם הגיעו של החבר החדש למשפחתכם חשוב שהוא יעבור בדיקת וטרינר, שיבחן את מצבו הכללי, יתאים לו טיפול תולעים ויבצע בו את החיסונים המתאימים. כמו כן, אם אימצתם חתול לא מסורס או חתולה לא מעוקרת, כדאי מאוד לשקול בחיוב את הפעולות החשובות הללו.  

הכינו את הבית לחתול 

כאשר חושבים על איך להרגיל חתול לבית חדש, חשוב להבין: חתלתולים אוהבים לטפס, להתחבא ולהיכנס לכל מיני מקומות סגורים וחשוכים. שובבותם וסקרנותם עלולות לגרום ללא מעט תאונות, וחשוב להתאים את ביתכם למצבים מסוג זה. בימים הראשונים עם הגעת החתול, סגרו חלונות ודלתות כדי למנוע את בריחתו. הקפידו על מכונות כביסה ואסלות סגורות, ארונות ודלתות סגורים, וכן חסמו את גישתו למקומות גבוהים אליהם הוא עלול לטפס מבלי להצליח לרדת מהם. חוטים חשופים, שקיות – כל אלו יכולים להיראות לו כמשחקים – ומאחר ששיקול דעתו בגיל צעיר לוקה בחסר, הם עלולים לסכן אותו. 

הכינו לחתול חדר 

חתול הוא בעל חיים טריטוריאלי, ולכן הגעתו למקום חדש ולא מוכר גורמת לו למתח רב ולאיבוד אוריינטציה. מקמו אותו בחדר אחד בבית וסגרו את הדלת. הדבר יאפשר לו להכיר את הבית בהדרגה. כשתבחינו שהוא רגוע ומסתקרן בנעשה מחוץ לדלת, פיתחו לו אותה ואפשרו לו להכיר את יתר החלקים. החדר צריך להכיל את כל צרכיו: ארגז חול ומזון (בקצה השני המרוחק של החדר), משחקים, מתקן גירוד וכמובן להיות מאובטח וסגור. 

הכינו ארגז חול 

חתולים, גם הגורים שבהם, תמיד יעדיפו לעשות את צרכיהם בארגז החול. מאחר שהחתול הוא חיה מאוד נקייה, הקפידו לנקות את ארגז הצרכים שלו פעמיים ביום. בחרו בחול מתגבש ואיכותי שיקל על ניקוי הארגז. ארגז החול צריך להיות מרווח מספיק ושהחול בו יהיה עמוק בגובה של 14 ס"מ בכל עת, מה שיקל על החתול לכסות את צרכיו. שני חתולים בהחלט יכולים להסתדר מעולה עם ארגז חול אחד, בתנאי שהוא גדול, רחב ועמוק, וללא מכסה.

רכשו מזון חתולים 

חתולים אוהבים גיוון במזון שלהם, ולכן כדאי לתת להם מזון יבש ורטוב בקערות נפרדות. ניתן גם לגוון עם מזון אנושי שמתאים לחתולים, כאשר כלל הזהב הוא להקפיד על טריות. אסור להעניק לחתולים עצמות, שוקולד, קפה, בצל ושום. המזון היבש שהם אוכלים מדי יום צריך להיות זמין לאורך כל היום, ומותאם לגילם ולמצבם הבריאותי.  

את השימורים מומלץ לתת לחתול בלילה, לפני לכתכם לישון ואחרי פעילות עם חכות המשחק. כך הם יהוו עבור החתול את בשר ה"טרף" שהוא צד בזמן שהוא משחק. 

משחקים ומקומות גבוהים 

גורי חתולים ישנים פחות מחתולים בוגרים, ולכן זקוקים מאוד לזמן משחק, אימון ושעשוע. ישנם משחקי כדור, עכבר ותופסת, שמפתחים את כושר הציד שלהם. תוכלו גם להכין להם קופסת קרטון עם מספר חורים ופתחים – הם מאוד ייהנו להיכנס ולצאת ממנה. זכרו כי אסור לשחק עם גורים בפרט ועם חתולים בכלל באמצעות הידיים שלכם. כך הם יימנעו מנשיכות ושריטות בעתיד, כשרק ירצו לשחק. כשמנסים להבין איך להרגיל חתול לבית חדש צריך לקחת בחשבון את עניין החינוך.

ומה עם מתקן גירוד לחתול החדש? 

חתולים זקוקים לשיוף ציפורניהם, הן כדי להפיג מתח וחרדות, הן כדי לסמן טריטוריה, הן כדי לחזק את הרגליים והן כדי למנוע מהציפורניים לצמוח ולהתעגל. השקיעו במתקן גירוד יציב ונוח, שימנע מהחתול לשייף את ציפורניו על רהיטים וחפצים ולגרום להרס. מתקן גירוד טוב חייב להיות חזק ויציב, אחרת החתולים יבחרו שלא להשתמש בו. מומלץ לרכוש גם מתקן גבוה וגם מתקן שטוח ורחב, הנותן מענה לצורך של גירוד אופקי. 

עזרו לחתול החדש להירגע בעזרת צמחים 

למרות שחתולים הם חיה קרניבורית, הם מאוד אוהבים ללעוס צמחים והדבר אף מסייע לבריאותם. זאת, מאחר שהם מקיאים את העשבים וכך מנקים את המעיים שלהם. לצמחים רבים יש השפעה מרגיעה על חתולים. סוגי עשבים שניתן להנביט  כמו דשא, חיטה, פשתן ושיבולת שועל – אהובים על חתולים וטובים לבריאותם. גדלו אותם באדנית בבית וכך תשדרגו את חייו של חתולכם.