טיפול וטיפוח שיער חתול – מדריך לפרווה בריאה ויפה!

טיפול בפרוות החתול חיוני לשלומו, ויעזור לו להיראות במיטבו ולהימנע מבעיות רפואיות

פרווה מבריקה ויפה היא סימן לחתול בריא ומאושר. הטיפול בפרווה לא רק מסייע לחתול להיראות במיטבו, אלא גם עוזר למנוע בעיות מורכבות כמו בעיות טפילים ומחלות עור. רוב החתולים מנקים את עצמם לבד באופן טוב למדי, אך הם זקוקים לעזרה במניעת קשרים בשיער, במניעת כדורי שיער ובגילוי בעיות בעיניהם ובאוזניהם.  

נשירת שיער אצל חתולים 
לנשירת פרווה אצל חתול סיבות רבות. בחלק מהמקרים מדובר בתהליך טבעי, אולם באחרים בבעיה רפואית שחשוב לפתור. אם חתולכם בריא אולם עדיין סובל מכדורי פרווה רבים, קיימים דרכים להתמודד עם התופעה הנפוצה. תוכלו להקטין את כמות כדורי הפרווה אם תקפידו על הברשת החתול ביסודיות באופן קבוע, ובנוסף תאכילו במזון שמונע את התופעה כדוגמת פרו פלאן ELEGANT. מזון זה מכיל ויטמינים וחומצות שומן שמסייעים לטיפוח פרווה בריאה, ובנוסף עשיר בסיבים תזונתיים שמסייעים למניעה ולסילוק כדורי פרווה. 

 
הברשה וסירוק שיער חתולים
 
חתולים בעלי פרווה קצרה, מומלץ לסרק פעם בשבוע במברשת עם זיפים מחומר טבעי ובמסרק עם שיניים צפופות. חתולים סיאמיים וחתולים מגזעים אחרים שאין להם פרווה תחתית, ניתן להבריש במברשת גומי במקום במברשת עם זיפים טבעיים. חתולים עם פרווה ארוכה יש להבריש בתכיפות גבוהה יותר, בדרך כלל פעמיים-שלוש בשבוע. חתולים שמבלים את זמנם מחוץ לבית, רצוי להבריש כל יום. כדי לטפל כראוי בחתולים עם פרווה ארוכה, נדרש מסרק עם שיניים רחבות ומסרק פשפשים עם שיניים צפופות. 

התחילו בהתרת הקשרים באמצעות מסרק עם שיניים צפופות. אם החתול שלכם לא רגיל לסירוק, התחילו בסירוק אזורים שסירוקם גורם לו הנאה והתקדמו בהדרגה לסירוק כולל. התירו בזהירות את הקשרים, כשאתם מתקדמים לעבר העור ולא מהעור והלאה. לאחר מכן, הברישו את החתול בתנועות ארוכות ועדינות מהאף לקצה הזנב. הסירו כמות רבה ככל האפשר של שיער מת ושיער שנשר. אם יש צורך בכך, שפשפו את פרוות החתול בגרבי ניילון כדי לנטרל חשמל סטטי. לבסוף, מששו את גוף החתול בידכם וערכו סקירה מהירה. בדקו שאין בליטות חשודות או נקודות רגישות. 

 
רחצה וניקוי פרוות חתולים 
בעיקרון, אין צורך לרחוץ חתולים, מכיוון שהם מנקים את עצמם באופן טוב למדי. יתרה מזאת, רחצת חתולים מוגזמת עלולה לפגוע בהם ולגרום להם לסטרס. עם זאת, אם בכל זאת ישנה סיבה לרחוץ את החתול, יש להשתמש אך ורק במים חמימים ובסבון עדין לחתולים. שטפו את החתול ביסודיות, ייבשו אותו היטב באמצעות מגבת והרחיקו אותו מרוח כל עוד הוא אינו יבש לחלוטין, מכיוון שחתולים מצטננים בקלות.  

האם לקלח חתול? רק במצבים האלו: 

  • חומר לא מזוהה על פרוות החתול – אם אתם חושדים שמדובר בחומר רעיל, קחו את החתול לווטרינר בדחיפות. 
  • פרווה בעייתית או מלוכלכת – אם החתול אינו שומר על פרוותו כפי שהוא אמור לשמור עליה, קחו את החתול להיבדק על מנת להבין מה מקור הבעיה. חתולים הם חיה נקייה מאוד, וחתול שמפסיק להתנקות באופן עצמאי עלול לסבול ממחלה.   
  • מצאתם גור או חתול בוגר בחוץ, במצב פיזי ירוד - קחו את החתול לווטרינר, ורחצו אותו אם הוא ינחה אתכם לכך.