נשירת שיער אצל חתולים – מתי מדובר בבעיה רפואית?

נשירת שיער אצל חתולים היא תהליך טבעי, אבל ישנם מקרים בהם מדובר בבעיה שמצריכה טיפול

חתולים מתהדרים בפרוותם ומטפחים אותה באופן יומיומי. לפרוות החתול יש תפקיד חשוב בהגנה על עורו העדין, ובמקביל היא מסייעת לו לשמור על חום גופו. ממש כמו נשירת שיער אצל בני האדם, גם אצל חתולים מתרחשת נשירת פרווה כחלק ממחזור צמיחת השערה. מדובר בתופעה שכל בעל חתול מורגל אליה, אבל אם אתם מוצאים את עצמכם מטאטאים ושואבים את הבית יותר מהרגיל, כדאי לבדוק את המקור לשינוי. בחלק מהמקרים מדובר בתופעה שקשורה לחילופי עונות, אך באחרים הם עשויים לרמז על בעיה רפואית. 

אבחון הסיבה לנשירת פרוות החתול 

החל ממחלות עור כמו גזזת חתולים, דרך לחץ נפשי וחרדה, ועד לתגובה לפרעושים או טיפוח יתר – אם החתול סובל מנשירה מוגזמת למרות שאתם מקפידים לטפח נכון את פרוותו, בדקו את עורו וחפשו אחר קרחות, פצעים או אדמומיות. חתולים שמתמודדים עם בעיית עור עשויים להתגרד באופן מוגזם עד כדי פציעה, שלא תמיד נראית מבעד לפרווה צפופה. אצל אחרים יופיעו גם שינויים בתיאבון או ירידה בפעילות היומיומית. כל אלה מצריכים בדיקה גופנית אצל הווטרינר. אם אכן מדובר בבעיה רפואית, הווטרינר יוכל להתאים לחתולכם את הטיפול המתאים למצבו.  

במקרה של חשד שמדובר בנשירה שהיא תוצר של בעיה התנהגותית, עקבו אחר מצבים בהם החתול מלקק את עצמו יתר על המידה או מושך בפרוותו. ספרו עליהם לווטרינר, כמו גם על שינויים שהתרחשו בסביבה של החתול, אם היו כאלה. ייתכן שהחתול מצוי בלחץ עקב בעל חיים נוסף שהצטרף לבית, רעש שהוא לא רגיל אליו במהלך היום או שינוי במיקום של קערת המזון שלו. הווטרינר יוכל לקבוע אם מדובר בנשירה כתוצאה מחרדה, פחד או אפילו שעמום, וימליץ על התאמות שתוכלו לבצע. במקביל, כדאי גם לפנות להתייעצות אצל מומחה להתנהגות חתולים.  

תזונה נכונה לחתול עם נשירת שיער 

תזונה נכונה היא אחד הכלים העיקריים בשמירה על בריאותו של החתול. לא מדובר רק על כמות המזון הנצרכת אלא גם על איכותו, כך שמזון שאינו מותאם לחתולכם יכול להשפיע על מראה הפרווה שלו. בחלק מהמקרים נשירה עשויה לצוץ דווקא במצבים של השמנת יתר בחתולים, כתוצאה מצריכת מזון מוגזמת אך דלה בחלבון.  

הסיבה לכך היא שחתול הוא חיה שעם השנים והתפתחות האבולוציונית הסתגלה לצרוך בעיקר מזון מן החי. מזון זה עשיר מאד בחלבון, כך שמערכות הגוף של החתול הסתגלו להשתמש בחלבון למטרות ייצור אנרגיה ובניית איברים פנימיים ומסת גוף. אספקה נמוכה מדי של חלבון ביחס לשומן ולפחמימות עשויה להוביל אצל חתולים להשמנה מחד, ולדלדול מקורות החלבון המספקים לזקיקי השיער את הנחוץ להם מאידך. כתוצאה מכך, יופיעו עלייה במשקל החתול ונשירה עודפת של פרווה זו לצד זו.  

הפתרון המומלץ במצב כזה יכלול מעבר למזון עשיר מאד בחלבון, כמו למשל פרו פלאן מסדרת OPTI LIGHT המכיל עד 47% חלבון. מזון מועשר בחלבון יגרום לחתול לרדת במשקל, אך במקביל יסייע להמשך תקין של פעילויות שמצריכות חלבון. אחת מהפעולות הללו היא צמיחת זקיקי שיער חדשים ובריאים. בנוסף, מאחר שמסת השריר ומסת הגוף של החתול לא תיפגע – המערכת החיסונית תתחזק ואיתה גם עמידותו של החתול ללחצים מצד גורמים סביבתיים שונים. 

בעלי חתולים שמעוניינים לפנקם בשימורים, יכולים לבחור במזונות לחים שכוללים אחוזי חלבון גבוהים, כמו שימורי פנסי פיסט בהם יש יחס חלבון-אנרגיה גבוה במיוחד.