איך להרגיל כלב לרצועה

רצועה יכולה להבטיח טיול בטוח לכלב ולכם. המדריך הבא יעזור לכם לצאת לטיול ברגל ימין ולדעת איך להרגיל כלב לרצועה.

כלבים צריכים להרגיש בנוח ללכת עם רצועה. מבחינה מעשית, הרצועה מעניקה שליטה וביטחון ולכן מונעת מצבים שמסכנים את בריאות הכלב וסביבתו. נוסף לכך, כדאי לדעת איך להרגיל את הכלב לרצועה גם מהסיבות הבאות:

 • הרצועה מאפשרת לכם שליטה על הכלב כשהוא נרגש, נסער או חלילה מצוי בסכנה. 
 • רצועה היא הכלי הטוב ביותר בסוגי אילוף כמו חינוך לעשיית צרכים, לימוד לבוא אליכם לפי פקודה או שיעורים אחרים. 
 • השימוש ברצועה מעביר מסר ברור לכלב ומסייעת בקביעת ההיררכיה ביניכם לבינו, וזהו מפתח חשוב בפיתוח הקשר והצייתנות שלו. 
 • הולכת כלב ברצועה נדרשת  על-פי חוק בהרבה אזורים עירוניים. 

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

איך להרגיל את הכלב לרצועה ולקולר

הצעד הראשון הוא להרגיל את הכלב לקולר. כל הכלבים צריכים להתרגל אליהם כדי לצאת מהבית, ולכן יש לענוד קולר לא לוחץ ובמידה נכונה שלא יורדת בקלות מהראש כבר מהרגע בו הכלב או הגור מגיע לביתכם. אל תתנו לחוסר שביעות הרצון של הכלב להניא אתכם, אלא אם הקולר הדוק מדי או גורם לגירויים בעור. אם תשאירו את הקולר עליו, הוא יתרגל אליו בסופו של דבר. נסו לעזור לו תוך הסחת דעת ומשחק בכל פעם שהוא מראה סימנים של אי שביעות רצון מנוכחות הקולר. חשוב להקפיד להסיר את הקולר כשאתם מכניסים את הגור לכלוב.  

לטיפים נוספים היכנסו לסרטון:

בשלב הבא:

  חברו את הרצועה לקולר או לרתמה ותנו לכלב לגרור אותה ברחבי הבית תחת השגחתכם. 

  • חשוב מאוד שלא לתת לכלב ללעוס את הרצועה. 
  • במהלך האימון לעשיית צרכים במקום מוגדר, הובילו את הכלב למקום המיועד בעזרת הרצועה. אם הגור שלכם מתנגד, פתו אותו בעזרת צעצוע, כמה גרגרי מזון לכלבים ומילים חמות ומעודדות. 
  • כשהכלב הולך לכיוון הרצוי שחררו מעט את הרצועה (כמובן לא לשחררה) ושבחו אותו בחום. הכלב יבין שהוא עושה את המעשה הנכון והוא ימשיך לבצע אותו בשגרה. 
  • הרגילו את הכלב שלכם ללכת מצד שמאל שלכם על ידי הפנייה שלו לצד זה בכל פעם שאתם יוצאים יחד החוצה. 
  • השתמשו במגוון אמצעי עידוד כדי לגרום לכלב להתמקד בכם כשאתם יוצאים לטיולים. קראו בשמו, תנו פקודות ושבחו אותו בכל פעם שהוא מציית ומתנהג כהלכה. מומלץ להעניק לכלב חיזוק חיובי  נוסף בצורת חטיף אהוב וכך להפוך הטיול המשותף להנאה. זכרו שכלבים אוהבים לשחק ולהשתעשע, ועל ידי כך מחזקים אתכם את הקשר הרגשי והביטחון העצמי.  

  כשתתחילו לצאת עם הכלב לטיולים, כדאי גם להתחיל ללמד אותו את הפקודה "רגלי" ולא רק לדעת איך להרגיל את הכלב לרצועה וקולר. מקמו את הכלב מצד שמאל שלכם, ואז התחילו ללכת. כאשר הכלב מתנתק ומתרחק מכם, אמרו "רגלי" ופנו לימין. כעת הכלב יהיה מאחוריכם וירוץ כדי להדביק אתכם. ייתכן ותצטרכו למשוך אליכם את הכלב תוך כדי מתן הפקודה, כדי לחזק את משמעותה. אם אתם מתקשים ללמד את הכלב הליכת "רגלי", תוכלו להיעזר במאלף. מדובר בהתנהגות בסיסית אך מועילה, ולכן כדאי מאוד לשלוט בה.