דרכי טיפול ב-4 בעיות העור הנפוצות בכלבים

בעיות עור גורמות לכלבים לאי נוחות ואף לסבל. הכירו את הטיפול המלא בנפוצות שבהן

הכלב מתגרד באזורים שונים, חסר מנוחה ונראה כאוב. התבוננות בעורו מגלה אדמומיות, פצעים או סימני התקרחות. הסיבות לבעיות עור אצל כלב הן רבות ושונות, ויכולות לנוע החל מתגובה לעקיצות פרעושים ועד למחלות עור ואלרגיות. בהיעדר אבחון וטיפול מתאים, הכלב עלול לפתח תופעות אשר יגרמו לו לדרגות שונות של אי נוחות ולעיתים לסבל של ממש.   

מדוע זה קורה? 

מערכת החיסון מכילה נוגדנים ותאים לוחמים (כדוריות לבנות) אשר נקראים להילחם כאשר יש פולש או זיהום. עם העלייה בטמפרטורה והתחממות מזג האוויר, עורם של הכלבים נעשה חם ולח. חשיפה של הכלב לפרעושים או לגירויים אחרים כמו אבק, אקריות אבק, צמחים ואבקני פריחה, חיידקים ופטריות, מגרה את מערכת החיסון שלהם ומובילה לתופעות כגון:  

  • נשירת שיער 
  • גירודים וגירויים שונים על פני העור, בעיקר בבסיס הזנב, מפשעה, בתי שחי והבטן 
  • כרסום עצמי 
  • ריח מוגבר מהעור 
  • גירוד באוזן אצל כלבים, הפרשות מהאוזניים ואף דלקת אזניים חריפה 

בעיות העור הנפוצות עמן מתמודדים כלבים 

1. אלרגיה לפרעושים – כל הכלבים עשויים לסבול מפרעושים לאורך חייהם, אך חלק מהם יגלו סימני אלרגיה שיובילו לגרד עז בכל הגוף ובעיקר באזור הזנב ועמוד השדרה. תגובה אלרגית לפרעושים היא הנפוצה ביותר בקרב כלבים, ומצריכה טיפול מניעתי קבוע לאורך כל השנה ולא רק בקיץ. זאת, משום שמספיקה כמות קטנה מאוד של פרעושים על מנת לגרום לתגובה אצל הכלב.  

2. אסטמה של העור – נקראית גם אטופיק דרמטיטיס. מדובר באחת ממחלות העור האלרגיות השכיחות, שנפוצה בעיקר בגזעים מסוימים כגון כלבים דלמטיים, גולדן רטריבר וגם טריירים. כלבים שסובלים מהבעיה ינשכו את עצמם בדרך כלל באזורים שונים בגוף, עד לכדי התקרחות ואף פציעה של העור. אבחון המחלה ייעשה על ידי הווטרינר באמצעות שילוב בין שלילת גורמים אחרים (כגון אלרגיה למזון או תגובה לפרעושים) ובדיקות מעבדה. הטיפול יכלול המלצות שונות בדבר הימנעות לגורמי אלרגיה שונים, לצד טיפול בסטרואידים או בכדורים.  

3. אלרגיה למזון – ממש כמו בני האדם, גם כלבים יכולים לפתח אלרגיות כלפי רכיבי מזון  שונים הקיימים במזון שהם צורכים. חלק מהכלבים רגישים לעוף, אחרים לביצים ועוד. הפתרון במקרה כזה יהיה מעבר למזון לכלבים בעלי רגישויות כמו פרו פלאן מסדרת OPTI DERMA, או למזון ווטרינרי כמו פרו פלאן DRM לכלבים שסובלים מאלרגיה ודלקות בעור. מזונות אלה מכילים רכיבים עדינים ששומרים על הכלב מתחת לסף הגירוי והגירוד. מזון היפואלרגני יכלול חלבון ממקור סלמון או הודו שאינו יוצר אלרגיות, נוגדי חימצון לנטרול השפעות הדלקת ורכיבים שמסייעים להתאוששות העור. כל אלה יסייעו לכלב שסובל מבעיות עור להימנע מגירוד ומפצעים וכשהדלקת תשכך, הפרווה תצמח מחדש ותהיה בריאה עשירה ומבריקה.  

4. דמודקס – טפיל העור הזה קיים אצל כלבים בכמויות קטנות באופן טבעי, אבל אצל כאלה עם מערכת חיסונית חלשה הוא עלול לבוא לידי ביטוי בקרחות בפרווה. בהיעדר טיפול, הקרחות עשויות להתפשט ולהתרחב מאוד. לאחר אבחון הטפיל באמצעות בדיקה על ידי הווטרינר, יינתנו לכלב זריקות וטיפול תרופתי במטרה להיפטר מהטפיל. חשוב להקפיד על השלמה מלאה של מתן התרופות עד להחלמה מלאה. 

קיימות דרכים רבות למנוע ולטפל בזמן בגורמים שעלולים להוביל לבעיות עור. החל מטיפול בפרעושים וקרציות, ועד להקפדה על תספורת ושגרת טיפוח פרווה נכונה, חשוב שלא להזניח את הטיפול המניעתי גם אם נראה שהכל כשורה. כך תעזרו לכלבכם ליהנות מעור בריא, ולהימנע עד כמה שניתן מהשפעותיהן של מחלות עור לא נעימות. אם קיים ספק,חשוב לפנות לווטרינר לייעוץ.