טיפול בשלשול כרוני בכלבים

קיימים מיגוון גורמים אפשריים להופעת שלשול כרוני בכלב הכוללים הן מחלות מחוץ למערכת העיכול והן מחלות חבויות בתוך מערכת העיכול (ראה מאמר שלשול כרוני בכלבים- גורמים ואיבחון) . 
כאשר מדובר בשלשול כרוני הנמשך מעל 3 שבועות או כאשר מתלווים לשלשול  סמנים מדאיגים נוספים כירידת תאבון, ירידת משקל או הקאות , חשוב להיוועץ עם וטרינר לצורך איבחון מקור הבעיה. בעת הביקור אצל הוטרינר ובהתאם לפרטי ההיסטוריה, גיל הכלב, הופעת סמנים קלנייים נוספים וממצאי הבדיקה הפיסיקלית, יחליט הוטרינר לגבי בדיקות איבחוניות נוספות רצויות. 


במקרה בו אובחנה מחלה סיסטמית, ימליץ הוטרינר על טיפול למחלה זו. 


במקרה ובו נראה כי מקור השלשול הכרוני הוא במחלה חבויה בתוך מערכת העיכול, ובעיקר כאשר אין סימנים מדאיגים יותר כירידת משקל חריפה ,הקאות תכופות או  ירידה בתאבון, גישה נפוצה הינה נסיון החלפת מזון למזון קל עיכול לפרק זמן מוגדר (לרוב למשך כ14 ימים לפחות) . 
מזונות קלי עיכול הינם מזונות המבוססים על רכיבים קלי עיכול אשר נספגים ביתר קלות ממערכת העיכול הפגועה, וכן מכילים סיבים שונים, פרביוטיקה וויטמינים ומינרליים המסייעים להחלמה ולתפקוד תקין של מערכת העיכול. 


מזון EN מסידרת PURINA PROLAN VETERINARY DIETS הינו מזון קל עיכול המיועד לכלבים  הסובלים ממחלות במערכת העיכול. המזון מכיל חלבון בעל איכות גבוהה ונעכלות גבוהה, פרביוטיקה ייחודית לתמיכה בחיידיקים המיטבים במערכת העיכול וכן סיבים התומכים בבריאות תאי מערכת העיכול. EN  קיים בצורת מזון יבש ומזון רטוב והוא מותאם כהזנה רציפה לכלבים  בכל שלבי החיים- בוגרים וגורים כאחד. במחקר שבוצע על 24 כלבים שסבלו משלשול אוקטי נמצא כי הזנה בEN הביאה להעלמות מהירה יותר של השלשול ולהעדר חזרתיות שלו בהשוואה למזון קל עיכול אחר.  


במקרה בו לא יחול שיפור על מזון קל עיכול, או במקרה בו הוטינר יחשוד באלרגיה  או אי סבילות למזון, יומלץ על מעבר למזון היפואלרגני. מזונות היפואלרגנים הינם מזונות ייעודים אשר מבוססים על חלבון חדש שאותו לא פגשה עדיין מערכת העיכול, או על חלבון מפורק אשר לא מביא לתגובה של מערכת החיסון. שינוי תזונה למזון היפואלרגני הוא הדרך החשובה והנפוצה ביותר לשלילת אפשרות של אלרגיה למזון. בעת ביצוע מבחן הזנה שכזה על הכלב לאכול אך ורק את המזון ההיפואלרגני ללא אף תוספת אחרת ויש להקפיד על מזון זה למשך 4 שבועות לפחות על מנת להעריך תגובה לו.  
מזון HA מסידרת PURINA PROLAN VETERINARY DIETS הינו מזון יבש מלא, ייעודי לכלבים לטיפול  באלרגיה או אי סבילות למזון. מקור החלבון הינו חלבון סויה מפורק (הידרוליזת חלבון סויה) ומקור הפחמימות הינו עמילן מזוקק מתירס וזאת על מנת להשאיר את מערכת החיסון של הכלב מתחת לסף הגירוי ולהפחית את הסיכוי להתפתחות תגובה אלרגית.  HA מותאם  לכלבים בכל שלבי החיים בוגרים וגורים כאחד.