מכת חום בכלבים

הכלבים שלנו אוהבים לבלות איתנו בימי הקיץ, ויש לנו כל כך הרבה הזדמנויות לצאת איתם החוצה, לגלות מרחבים חדשים ולשחק. עם זאת, אם מזג האוויר יהיה חם במיוחד, זה הגיוני לשקול מצב שבו הכלב שלנו יסבול ממכת חום ואת ההשפעות של השמש כלפיו.

מהי מכת חום?

מכת חום מוגדרת כעלייה משמעותית בחום הגוף, אשר נובעת לרוב משהייה במקום חם ומאמץ גופני מוגבר. בניגוד לאנשים בהם מנגנון ההזעה הינו המנגנון העיקרי להפטר מעודף חום סביבתי, בכלבים מנגנון ההזעה אינו מפותח כלל והדרך העיקרית לקירור עצמי הינה הלחתה - נשימה מהירה עם פה פתוח ולשון בחוץ המאפשרת פינוי חום על ידי אידוי. ככל שטמפרטורת הסביבה גבוהה יותר והלחות גבוהה יותר - יורדת יכולת האידוי וקיים קושי להפטר מעודף חום, דבר היכול להביא למכת חום. 
 

מתי קיים סיכון יתר להתפתחות מכת חום בכלבים?

מכת חום בכלבים מתרחשת ברוב המקרים בקיץ ומתפתחת לרוב בעקבות שהייה בסביבה חמה ולחה, מאמץ גופני מוגבר בסביבה חמה או שהייה במקום לא מאוורר כמכונית סגורה. סיכון יתר להתפתחות מכת חום קיים בכלבים שמנים, כלבים בעלי מבנה אף פחוס וכלבים הסובלים מבעיות במערכת הנשימה. 

מהם הסימנים הקליניים הנובעים ממכת חום?

העלייה בטמפרטורת הגוף מביאה לפגיעה בתאי הגוף  ומשנית לכך פגיעה במערכות גוף רבות, כולל מערכת הלב והריאות, מערכת העיכול, הכליות ומערכת הקרישה. הסימנים הקליניים מגוונים ותלויים בזמן שעבר מהפגיעה ובחומרתה. 
סימנים התחלתיים כוללים הלחתה מוגברת, חוסר מנוחה וריור מוגבר ובהמשך סימני שוק עד התמוטטות, שינויים בצבע הריריות, הקאות ושלשולים, סימנים עצביים וסמני דימום. 
 

מהו הטיפול במכת חום בכלבים?

מכת חום בכלבים הינה מצב מסכן חיים! בכל מקרה שקיים חשד כי כלב מפתח מכת חום - יש לפנות מיידית ובצורה דחופה לטיפול וטרינרי. 
עד להגעה לוטרינר ניתן להתחיל בניסיון קירור הכולל הרחקה הגורם הראשוני (הוצאה ממכונית סגורה, העברה למקום מוצל), הנחת מטלית רטובה במי ברז על הגוף וכיוון מאוורר על הכלב. אסור להשתמש במים קרים או קרח כניסיון קירור- המגע עם עם מים קרים יביא לכיווץ כלי דם ודווקא לפגיעה ביכולת הפטרות מחום. חשוב להבין כי בשל הפגיעה הרב מערכתית הנובעת ממכת חום , קירור בלבד לא מספק וטיפול וטרינרי חירומי חיוני. 
בהגעה לוטרינר ייערכו בדיקות דם שונות על מנת לאפיין את הפגיעה ויחל טיפול אינטנסיבי בהתאם לממצאים וכן מעקב וניטור צמוד. יש לדעת, על אף טיפול וטרינרי, כ50% מהכלבים הסובלים ממכת חום לא ישרדו וזאת בשל הפגיעה החמורה במערכות הגוף השונות. 
 

איך למנוע מכת חום בכלבים?

בשל הפגיעה הרב מערכתית בעת מכת חום והתמותה הגבוהה, חשוב ביותר לנסות להימנע מעלייה בעומס החום אליו נחשף הכלב וזאת ניתן לבצע באמצעות מספר טיפים לטיול בטוח עם הכלב בימי קיץ חמים.
בימי הקיץ החמים מומלץ על טיולים בשעות קרירות ככל האפשר - בוקר מוקדם וערב ולהימנע מטיולים בשעות החמות של הצהריים. חשוב לדאוג למים זמינים בעת הטיול ולעשות הפסקות שתייה יזומות אחת ל- 15-20 דקות בטיול ארוך. במידה ונדרש טיול גם בשעות הצהריים החמות יש לבצע טיול קצר ככל האפשר ללא שום פעילות מאומצת ובאזורים מוצלים בלבד. בכלבים המטיילים עם זמם, יש לדאוג לזמם המאפשר הלחתה. 
אסור אף פעם להשאיר כלב במכונית סגורה (גם עם חלון פתוח), הטמפרטורה במכונית בימי הקיץ עולה במהירות תוך דקות לטמפרטורות גבוהות שיביאו למכת חום.
 

לסיכום

מכת חום בכלבים היא חמורה מאוד, אבל היא גם נמנעת בקלות. עם טיפול ותשומת לב מתאימים, הכלב שלכם יישאר בריא ומאושר, ובעיקר ייהנה אתכם מקיץ נהדר ונטול בעיות!