צחצוח שיניים לכלב ושגרת שמירה על הגינת הפה

דאגה יומיומית לבריאות השיניים חיונית לכלבכם. את השלבים הבאים שיסייעו לכם בשמירת בריאות הפה של הכלב, תוכלו לבצע בבית כולל צחצוח שיניים לכלב

שמירה על שיניים בריאות מסייעת להגן על הכלב מפני מחלות וסיבוכים רבים.  
ומפני שהכלבים שלנו לא יכולים להתלונן על כאבים בלעיסה או על ריח רע מהפה, עלינו לגלות רגישות לעניין, לשים לב לשינויים בהתנהגות הכללית של הכלב, להקפיד על ניקוי וצחצוח שיניים לכלב, לבצע טיפולים מונעים ובמידת הצורך לפנות לווטרינר.  

הבעיות הנלוות להצטברות אבן שן אצל הכלב: מדלקת חניכיים לדלקת בכליות 

במקרים רבים, הבסיס לבעיות שיניים אצל כלבים, נובע מאבן שן, אשר הולכת ומצטברת עם הזמן על פני השן וחללי החניכיים. בשלב מסוים, בהיעדר טיפול, היא גורמת לדלקת חניכיים וריח רע מהפה ובמקרים חמורים, ייתכנו גם שיניים רקובות ואף נשירת שיניים.  

מעבר לכך, דלקת חניכיים שאינה מטופלת, עשויה גם לגרום לחיידקי פה להגיע למחזור הדם, להתיישב על הקרום הפנימי של הלב, ולהביא לפגיעה גם בכבד ובכליות. התוצאה היא בעיות רבות ושונות החל מדלקת כליות ועד לבעיות לב. 

מגוון טיפולים מונעים לשמירה על בריאות השן של הכלב 

הרפואה הווטרינרית המודרנית יכולה להציע מגוון של טיפולים להארכת חיי השן של הכלב ומניעת מחלות הקשורות בכך. כל כלב זקוק לטיפול מונע, וקיימות אפשרויות רבות ומגוונות המתאימות כל אחת לאופי החיה ולהעדפת הבעלים.  
יחד עם זאת, קיימות גם מספר פעולות בסיס שתוכלו לבצע בכוחות עצמכם, המהוות טיפול מונע חשוב ויומיומי על מנת לשמור על שיניו של הכלב.  
 
אלו כמה מהפעולות העיקריות שניתן לבצע:  

 • צחצוח שיניים לכלב
  בתדירות של לפחות אחת לשבוע, עשוי למנוע חלק גדול מהבעיה. אצל חלק מהכלבים אבן השן מצטברת מהר, והם יצטרכו להקפיד על צחצוח לעתים קרובות יותר. מכיוון שכלבים בולעים את משחת השיניים ולא יורקים אותה החוצה כמו בני האדם, חשוב להשתמש במשחת שיניים לכלב המותאמת להם. קיימות משחות מיוחדות לכלבים בטעמים אהובים עליהם כמו עוף ובקר, התייעצו עם הווטרינר שלכם כדי למצוא את המשחה המתאימה. מומלץ להרגיל כלבים לתהליך צחצוח השיניים כבר מגיל צעיר, כך שלא ייבהלו וישתפו פעולה, גם להמשך.    
 • עצמות לעיסה מיוחדות וחטיפים לניקוי השיניים 
  גם הן פתרון, וכלבים מסוימים מעדיפים זאת על פני צחצוח.
 • חטיפים דנטליים 
  או ביסקוויטים מיוחדים, כמו Dental PROBAR של פרו פלאן, אשר מסייעים להורדת שאריות המזון ולשמירה על הגיינת הפה.
 • נוזל דנטלי מיוחד לכלבים
  שניתן לערבב עם מי השתייה, ועוזר למניעת הצטברות אבן שן.
 • העדיפו מזונות איכותיים לכלבכם 
  מזון לא מתאים עלול להזיק לבריאותו הכללית של הכלב וגם לשיניו. מזונות איכותיים, כמו OPTI START מסדרת פרו פלאן לגורים, OPTI HEALTH לכלבים בוגרים או OPTI AGE לכלבים מבוגרים, מכילים כופתיות דנטאליות המסייעות בשמירה על היגיינת השיניים והחניכיים.
 • הקפידו לבצע בעצמכם בדיקה ביתית לשיני הכלב שלכם 
  בדקו אם הכלב סובל לפתע מריח פה חזק, אם החניכיים שלו אדומים או ורודים בהירים ואם הם נפוחים. הסתכלו כמובן גם על השיניים עצמן: במקרה של הצטברות אבן שן, השיניים יהפכו לחומות או צהובות. שימו לב גם לשינויי התנהגות של הכלב שעשויים להיות קשורים לבעיות שיניים: האם הכלב אוכל פחות או לאט יותר? עדכנו את הווטרינר בכל מצב שכזה.

 מעבר לפעולות הללו, כמו צחצוח שיניים לכלב,  כאשר אתם מגיעים לביקור החיסונים השנתי אצל הווטרינר, התייעצו עמו לגבי כל שינוי במצב השיניים של כלבכם. הווטרינר יבצע בדיקה של השיניים שלו, וימליץ על תוכנית טיפול או מניעה בהתאם לצורך. במרפאה ניתן גם לבצע ניקוי שיניים לכלב, לצורך הסרת אבן שן שהצטברה. ניקוי שיניים לכלב מתבצע בהרדמה מלאה, ורצוי לעבור אותו אחת לתקופה בהתאם למצב השיניים של הכלב.