סוגי הכלבים הבינוניים הנפוצים ביותר

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

הם לא קטנים מידי, לא גדולים מידי והם יסתדרו מצוין בכל סביבת מגורים. כלבים בגודל בינוני במשקל של 10-25 ק"ג, הם חברים נפלאים ובני משפחה נהדרים, לחלקם פרווה ארוכה ומרשימה, לחלקם יכולות ספורטיביות מרשימות, הם חכמים, נאמנים ומאוד חמודים! לרוב נוחים לטיפול, נמרצים, מלאי אנרגיה, נאמנים ואינטליגנטיים. בין הכלבים בגודל הבינוני, ישנים כמה מגזעי הכלבים הפופולריים ביותר בעולם ויש מהם מבחר גדול ומגוון. הכירו את 10 גזעי הכלבים הבינוניים האהובים ביותר. 

ביגל

הוא יפה ונראה עדין כמו בובה על הדשבורד ואי אפשר שלא לרצות לחבק אותו. מעבר להיותו של הביגל גזע יפהפה, הוא עדין, מלא שמחת חיים, אינטליגנט וסקרן המתחבר בקלות ובמהירות לכל מי שרק נותן לו אהבה. כלבי הביגל מלאי אנרגיה והם זקוקים לפעילות גופנית רבה, כגון ריצה, טיולים ארוכים ומשחקים בחצר. הם לא אוהבים להישאר לבד בבית לזמן רב ומצב כזה עלול להפוך אותם להרסניים. מאחר ומדובר בגזע חכם, הם קלים לאילוף, קולטים מהר ואת גורי הביגל ניתן לאמן כבר בגיל 6-8 שבועות ובגילאים אלו הם יסתגלו בקלות לסוגים שונים של הכשרה.

ביגל

 

וולש קורגי

גזע זה נמנה עם הגזעים החכמים בעולם וגם עם גזעי הכלבים הבינוניים, הוא יודע לבצע פעולות שונות ולחזור עליהן, מה שהופך אותו לנוח וקל לאילוף. הוא אוהב לבצע פקודות ורצוי שיוציא קצת אנרגיה לפני האילוף, על מנת שיהיה רגוע יותר. מבנה גופו של קורגי הוא ארוך, רגליו קצרות, גופו שרירי והוא זקוק לפעילות פיזית רבה כדי שלא ישמין. הוא קטן וחמוד והאנרגיה שלו מטורפת, הוא אוהב להשתולל עם הילדים ויתר בני הבית. הוא נוח לגידול בדירה קטנה, על אף שמשפחת המלוכה הבריטית מגדלת אותו בארמונותיהם ולמלכה אליזבת' השניה היו כ-30 כלבי וולש קורגי לאורך השנים.

וולש קורגי

 

רועה אוסטרלי

נהוג לחשוב שמקורו של הרועה האוסטרלי הוא באוסטרליה, אך למעשה מקורו באזור הפרינאים שבין צרפת לספרד. הם נחשבים לכלבים מסורים מאוד לבעלים שלהם, הם אינטליגנטים, בעלי יכולת קליטה והבנה יוצאת דופן. מי שלוקח כלב זה לביתו, צריך לדעת מראש כי מדובר בכלב שצריך לפרוק אנרגיה אדירה מידי יום, אחרת יאלץ להוציא אותה באופן שלילי בתוך הבית, כך שמומלצת חצר וזמן השקעה רב. מעבר לטיולים בחוץ, הוא ישמח לרוץ, להשתולל ולעשות ספורט כמו ריצה אחרי מקל או כדור, תרגילי רעייה ולבצע פקודות שונות ומאתגרות. גזע זה, נחשב לכלב שמירה מצוין, חושד באנשים זרים ויתריע בפני על תנועות חריגות. הצד השלילי של רגישותו לרעשים הוא היכולת לפתח פוביה לקולות חזקים כמו רעמים. הרועה האוסטרלי הוא לרוב כלב בריא, אך עלול לסבול ממחלות עיניים שונות, רגישות לתרופות ודיספלסיה בירך.

רועה אוסטרלי

 

שארפיי

הכלב המקומט והמתוק, שמקורו בסין, הפך במרוצת שנים לכלב פופלארי ואהוב על אף שהיה נדיר בעבר. הוא בעל ראש גדול ואף פחוס, פרווה נעימה ועור מקומט, גוף שרירי ומאסיבי, זנב קטן. מדובר בכלב משפחתי טוב, שקט שישמור היטב על בני הבית בלי צורך לאלף אותו לכך. השארפיי דורש השגחה וטיפול רב בגלל עורו המקומט שגורם ללא מעט מחלות ובעיות, הוא דורש ניקיון יומיומי במיוחד באזור הפנים. יש להקדיש זמן רב להרגלת השארפיי לסביבת בני אדם שונים וביניהם ילדים, כדי שלא יגדל להיות אגרסיבי ותוקפני, הוא טריטוריאלי, אין לו אמון בזרים. במידה והשארפיי לא יקבל את אילוף נכון ואת תשומת הלב שהוא דורש, הוא עלול לפתח התנהגויות שליליות כמו חפירה בחצר, נזק לרהיטים ועוד. הוא עלול לסבול ממחלות לב, היפוך קיבה, דיספלסיה של מפרק הירך ויש לו רגישות לטמפרטורות קיצוניות. בעיה רפואית נוספת היא "קדחת שארפיי", שייחודית לכלבים אלה, בקדחת זו הכלב חווה חום ומפרקים נפוחים, עייפות, והיא עלולה להביא להתפתחות בעיות רפואיות חמורות בהמשך.

שארפיי

 

בול טרייר

גזע זה ידוע בזכות מבנה הראש המיוחד שלו, הוא בעל עיניים קטנות, אשר יותר קרובות לאוזניים שלו מאשר לאף. האוזניים מחודדות ומזדקפות כאשר הוא דרוך. הוא בעל גוף שרירי וחזק, כתפיים מפותחות, רגליים מוצקות וגב קצר. כלבי הבול טרייר נחשבים לנאמנים וצייתנים, חכמים מאוד, חזקים ובעלי מרץ. גזע זה הוגדר בישראל כגזע כלבים מסוכן, עם זאת הם יכולים להיות מאוד ידידותיים לבני אדם. הם זקוקים לעבור תהליך חיברות ויש לעבוד איתם על ההתנהגות, מאחר והם מאוד טריטוריאליים, מאוד קנאים ורוכשניים. כלבי הבול טרייר שלא עוברים תהליך חיברות, עלולים להיות אגרסיביים ואלימים, יהיה להם מאוד קשה להתחבר לאנשים ולחיות מחמד אחרות. כלבי הבול טרייר הם כלבים נקיים ואינם דורשים רחצה, אך בתקופת הנשירה מומלץ להבריש אותם במברשת שמסירה שיער מת, מה שיחסוך מכם נקיון שיער מרחבי הבית. גזע זה עלול לסבול מאלרגיות בעור, מחסור באבץ, חירשות מולדת ובעיות בברכיים, כמו כן הם עשויים גם לסבול מהשמנה.

בול טרייר

 

קוקר ספנייל

הכלב המתוק והמחוייך, מקורו באנגליה וייעודו בעבר היה ככלב צייד של עופות. למרות היעוד המעט מרתיע, הוא הפך עם השנים לכלב לוויה נהדר, מתאים לגידול בבית, אוהב את בעליו ומסתדר מצוין עם ילדים. מסוף שנות ה-30 ועד שנות ה-50, הקוקר ספנייל היה הכלב הפופולרי ביותר בארצות הברית וגם היום הוא מהכלבים הנפוצים שם. גזע זה ידוע בשמחת החיים והעליזות שלו, הוא בעל אופי נעים ויכול להיות החבר הכי טוב שלכם. הקוקר ספנייל זקוק לאילוף והרגלים ברורים, שלא יוציאו ממנו את הכלב הנבחן שהוא יכול להיות. מאחר ומדובר בכלב עדין, רצוי לנהוג בו בעדינות, ובצורת אילוף לא נוקשה מידי כדי להשיג תוצאות טובות. חשוב לחשוף אותו לאנשים שונים, חיות אחרות ומקומות רבים כבר בגיל מוקדם, ללמד אותו איך להתנהג בחברה. לרוב, כלבי הקוקר ספנייל יהיו בריאים, אך יש לו נטיות לבעיות בריאותית כמי לכלבים גזעיים רבים. בעיות בבלוטת התריס יכולות להביא את הכלב למצב של השמנת יתר, אובדן שיער ומחלות עור שונות. הם יכולים לפתח מחלות אוטואימוניות אשר גורמות למערכת החיסון של הגוף לתקוף את תאי הדם האדומים. גזע זה עלול לסבול מבעיות עיניים שונות, אלרגיות לחומרים סביבתיים או לרכיבים במזון.

קוקר ספנייל אנגלי

 

ספרינגר ספנייל אנגלי

מקורו של הגזע הותיק ספרינגר ספנייל באנגליה ומי היה מאמין על גוש הפרווה היפה הזה, שתפקידו העיקרי היה ציד? הספרינגר ספיינל האנגלי נחשב בעבר לצייד איכותי, חכם ובעל חוש ריח מפותח מאוד. כיום הוא כלב ביתי אנרגטי, אוהב לבלות בחיק משפחתו המאמצת ולשחק זו הפעילות מועדפת עליו. גזע זה נחשב מחונך, קל לאילוף וטוב במשימות חיפוש בעקבות ריח. הפרווה היפה שלו דורשת טיפול, מומלץ להבריש אותה אחת לכמה שבועות וכך לשמור עליה נקייה ובריאה. הספרינגר סובל מדלקות אוזניים חוזרות ולכן יש לנקות פעם בשבוע ולגזור את הפרווה שחודרת אליהן.

ספרינגר ספנייל אנגלי

 

כנעני

כשאומרים תוצרת "כחול-לבן", מתכוונים לזה. הכלב הכנעני הוא הגזע הלאומי של מדינת ישראל וזו ארץ המקור שלו. הכנעני הוא בעל חושים חדים, פיקח ונאמן מאוד למשפחתו. כשורד טבעי הוא מגיב במהירות, טריטוריאלי מאוד ושומר בקנאות על סביבתו, לכן משמש ככלב שמירה מעולה. הוא כלב חשדן, ולרוב לא ייתן לאף אדם לגעת בו למעט בעליו. למרות גודלו הבינוני, במשקל שנע בין 18-25 ג"ק, יכולותיו האתלטיות מרשימות ומפתיעות והוא זריז וחזק מאוד. לכלב הכנעני פרווה כפולה המבודדת את גופו מקור וגם מקרינת השמש ומאפשרת לו לחיות גם בתנאי מזג אויר קשים. בשונה מגזעים אחרים הסובלים מבעיות גנטיות, הגזע הכנעני נחשב בריא במיוחד ולא מרבה בביקורים אצל הוטרינר.

כנעני

 

בורדר קולי

הבורדר קולי הוא לא רק יפה, הוא גם נחשב לגזע בעל אינטליגנציה גבוהה מאוד, מה שמצריך גירוי שכלי רב מצד בעליו, בין אם זה בלימוד פקודות חדשות, טריקים, לימוד משמעת ומשחקים מאתגרים. גזע זה הוא בעל אנרגיות מטורפות ודורש פעילות רבה ואינו מתאים לכל אחד, מאחר והוא דורש המון פעילות פיזית ומנטלית. בורדר קולי שלא יקבל את מנת הפעילות הפיזית שלו, ינתב את האנרגיה שלו למקומות פחות טובים כמו נביחות, חפירות ואפילו נזקים לרכוש. מדובר בכלב משפחה נהדר, טוב עם ילדים ומתאים לאנשים פעלתניים. כמו רוב גזעי הרועים, גם לבורדר קולי יש יצר מולד לשמירה והוא יזהר מאנשים זרים. מומלץ לחשוף אותם כבר בשלב מוקדם לאנשים זרים, חשיפה זו תמנע ממנו להיות ביישן ואגרסיבי בעתיד.

בורדר קולי

 

בולדוג

מדובר בגזע כלבים מתוק, חברותי שאוהב את הבית ויושביו ומסתדר עם כולם. כמו כל כלב, בולדוגים זקוקים לחשיפה מוקדמת לאנשים, צלילים וחוויות מגוונות כשהם צעירים. הבולדוג הוא כלב שקט שלא נוהג לנבוח, הוא לומד לאט, לא נוח לאילוף ולא מגיב טוב לצעקות. הבולדוג הוא כלב מעט עצלן, בעל אנרגיה נמוכה ולא מתיימר להיות ספורטיבי. גזע זה הוא בעל מראה מגושם והליכתו היא איטית, מה שמעיד על השלווה שלו. הקפלים בפרוותו של הבולדוג, שמאוד מזוהים איתו, דורשים ניקוי בקרם מיוחד לצורך שמירה על ההגיינה .גם יתר הפרווה דורשת טיפול מיוחד וצריכה להיות מוברשת בכפפת גומי על מנת להסיר שיערות מתות. מבנה הפנים הפחוס מביא לבעיות נשימה שונות וחשוב להקפיד על טיולים בשעות קרירות ככל האפשר.  

בולדוג

 

האסקי סיבירי

העיניים היפות, הפרווה המרשימה והמראה הפראי, לא מאפשרים לנו להישאר אדישים להאסקי הסיבירי. הוא מלא אהבה, עדין, רגיש לשפת גוף של כלבים אחרים, מסתדר איתם בקלות ולא אגרסיבי כלפיהם. יש לו זיקה טבעית לילדים והוא כלב משפחתי, נאמן ויכול להיות מאומן לעשות לא מעט פעולות. מדובר בגזע שקט, לא מרבה לנבוח (אך כן יודע ליילל ), הוא פורח בחברת אנשים והוא זקוק לחברה. האסקי סיבירי בדרך כלל מראה את חיבתו על ידי הנחת ראשו על ברך בעליו או שהוא מלקק בעדינות, אין ספק שמדובר בגזע מלא הודיה וחיבה. להאסקים יש פרווה עבה אשר מאפשרת להם לשהות בטמפרטורות נמוכות מאוד, אפילו עד מינוס 58 מעלות, לא מזג אויר שהם עלולים להיתקל בו בישראל.

האסקי סיבירי

 

סמויד

הגזע היפהפה הזה, מושך את תשומת הלב עם פרוותו הבוהקת והחיוך הגדול על הפנים. הסמויד מסתדר מצוין עם כלבים ובעלי חיים אחרים, אוהב את חברת בני האדם ויודע להביע חיבה לבני הבית. גזע זה אוהב ילדים, מגן עליהם ולא מתעייף מהמשחקים איתם. כלבי הסמויד הם כלבים אינטיליגנטים, טובי לב, נאמנים, שובבים וסקרנים, ובכל טיול יחפשו הרפתקאות מעניינות וחדשות. הפרווה הלבנה והבוהקת של כלבי הסמויד דורשת טיפול כדי שתמשיך להיות הפרווה היפה שהיא. מומלץ להבריש את פרוותם מידי יום וגם לקחת בחשבון את הנשירה האדירה המרובה שיש להם.

סמויד

 

ויסלה

כלב מתוק בעל פרווה חומה, קצרה ונעימה, הוא בעל מבנה ארוך וצנום, אבל אל תטעו, מדובר בכלב חזק ומהיר מאוד. הויסלה אוהב אנשים וכלבים, הוא נמרץ ומלא אנרגיה, ובעל אופי נהדר. הוא צמא לתשומת לב, אוהב לרוץ, להשתולל והוא מומלץ לאוהבי ספורט שיגרמו לו לפרוק את האנרגיה הבלתי נגמרת שלו. זקוק למרחב מחיה גדול בו הוא יוכל להתרוצץ ולשחק במשך שעות ארוכות. גזע זה הוא ערני ועדין, פיזית ומנטלית ובכל יכולות למידה מעל הממוצע. כמו כלבים רבים, גם הויסלה לא אוהב להישאר הרבה זמן בבית לבדו, דבר שעלול לגרום לו לשעמום והרסנות. כשהוא מקבל את האימון הנכון ותשומת הלב שהוא צריך, הוא רגוע וגם אתם רגועים.

ויסלה

 

באסט האונד

הכלב שמשמש כלוגו של חברת הנעליים "האש פאפיס", זה הבאסט האונד ורבים נוטים לחשוב ששמו הוא האש פאפיס. הכלב בעל המראה המוזר, גופו ארוך, רגליו קצרות, אוזניו ארוכות ופניו רציניות,  אך מדובר בכלב מתוק, שובב וחבר נאמן. לבאסט האונד יש נטייה להשמנה, לכן חשוב להקפיד על שגרה ספורטיבית שכוללת טיולים ארוכים בחוץ, ריצה וכל דבר שיגרום לו לזוז. גזע זה הוא נוח וקל לאילוף, ורצוי להתחיל בגיל צעיר, בערך שנה, אחרת יהיה קשה מאוד לגרום לו ללמוד פקודות בגיל מאוחר. הוא שקט ולא נוטה להשתולל, מה שהופך את הגידול שלו בדירה לנוח.

באסט האונד

 

טרייר אירי

הכלב בעל המראה האנושי, כשפניו מעוטרות בשפם. הוא מתוק ויפה, חכם וקולט במהירות פקודות חדשות, גזע זה זקוק לאילוף, אחרת בהמשך חייו יהפוך להיות עקשן. הוא נחשב לכלב בינוני אבל מהקטנים בהם ומשקלו בין 10-13 ק"ג וגובהו סביב חצי מטר. הטרייר אירי זקוק לגירוי מנטלי, אחרת יתעל את המחשבות שלו למעשים לא רצויים כמו חפירה בחצר, גירוד והשחתת ריהוט בבית. מדובר בכלב ידידותי, אוהב אנשים, מסתדר נהדר עם ילדים ומומלץ לחשוף אותו בגיל מוקדם לכלבים נוספים. כלב זה מתאים למגורים בדירה, הוא שקט, רגוע ומנומס, אך לצד זה הוא אינו אוהב להישאר זמן ממושך לבד.

טרייר אירי