החלפת אוכל לכלב: 8 מצבים אפשריים

מתי כדאי לרענן את התפריט של הכלב? כל המידע שחשוב לקרוא לפני שממלאים את הקערה ועושים החלפת אוכל לכלב

רכישת מזון לכלב שלנו נעשית לאחר מחשבה רבה. אנחנו בודקים, משווים ובוחרים את הסוג הטוב ביותר עבורו. הכלב צורך את המזון ונראה שהוא נהנה ממנו, אבל חולפת תקופה ונשאלת השאלה אם לרכוש שק נוסף מאותו המוצר או לבצע החלפת אוכל לכלב.


ככלל, כדאי לא לבצע מעברים תכופים בין סוגי מזון שונים. כלב שהתרגל לאכול מזון מסוג מסוים עלול לסבול מבעיות במערכת העיכול כתוצאה משינוי המזון הקבוע. קיימים מקרים בהם שינוי תזונתי מתבקש עקב התעוררות בעיות שונות, כגון חוסר רצון לאכול, רגישות בעור או במערכת העיכול, עליה במשקל, הריון, פעילות במאמץ גבוה וכדומה. 
אם החלטתם להחליף את המזון שהכלב צורך, עשו זאת בהדרגה במשך 5 -10 ימים, כשבכל יום תוסיפו יותר מהמזון החדש ותפחיתו את הכמות של המזון הישן. שינוי הדרגתי יסייע להסתגלות של מערכת העיכול למזון החדש. מעבר למזון רפואי צריך להיעשות בהמלצת וטרינר בלבד. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם ווטרינר אם מתעוררות שאלות בנוגע לסוג מזון והתאמתו לכלבכם. 

לפניכם 8 מקרים נפוצים בהם יש לשקול שינוי תזונתי דרך החלפת אוכל לכלב:

1. גור שהופך לכלב בוגר  - גורים זקוקים למזון איכותי שיסייע להם לגדול ולהתפתח בצורה תקינה. שלב הגורות של הכלב הוא היסוד לשארית חייו, ולכן חשוב לספק לגור המתפתח תזונה עשירה בחלבונים, חומצות שומן, פרוביוטיקה ושילוב אופטימלי של כל רכיבי התזונה על מנת לספק תזונה מלאה ומאוזנת. חשוב לזכור כי לגורים מערכת חיסון מתפתחת, ולכן הם חשופים למחלות בחודשים הראשונים לחייהם. OPTI START  של פרו פלאן, מכיל קולסטרום המסייע לבנייה וחיזוק המערכת החיסונית של גורים. כאשר הגור מסיים את התפתותו ומגיע לגיל בוגר (גיל שנה בממוצע), מתעורר הצורך לשנות את התזונה ולהתאימה לצרכים של כלב בוגר. 
כלבים מגזע קטן נחשבים כבוגרים החל מגיל 10 חודשים, בעוד שגורים מגזע בינוני נחשבים לכלבים בוגרים החל מגיל שנה. בגורים מגזע גדול, ששוקלים בבגרותם 25 קילוגרמים ומעלה, המעבר לבגרות מתרחש בגילאים שבין 14 ל-18  חודשים, כתלות בגזע ובקצב התפתחותם. גורים מגזעי ענק מסיימים את התפתחותם בגיל 24-20 חודשים. אם אינכם יודעים מהו הגזע של כלבכם או מתלבטים אם כבר הגיע לעשות החלפת אוכל לכלב, התייעצו עם הווטרינר שלכם. 

2. שינוי במראה הפרווה של הכלב  - מזון שאינו מכיל רכיבים בעלי איזון תזונתי נכון ואופטימלי, משפיע על מצב העור והפרווה של הכלב. פרווה דלילה וחסרת ברק או נשירה מוגברת, הם סימנים לחוסר תזונתי הדורש התייחסות ולעתים גם שינוי תזונתי. ישנן גם בעיות עור שונות, המשפיעות על איכות הפרווה ומצריכות ברור וטיפול וטרינרי. הביאו את  הכלב לבדיקה וטרינרית, כדי לקבל אבחון מלא והמלצה לטיפול ותמיכה תזונתית נכונה.

3. הפרעות במערכת העיכול  - נפיחות, יציאות לא סדירות, עצירות או הקאות, הם סימנים ברורים לבעיה במערכת העיכול הדורשת התייחסות. בחלק מהמקרים ייתכן שלכלב יש רגישות לרכיבי מזון. ניתן לבצע מעבר הדרגתי ל- OPTI DIGEST  של פרו פלאן, מזון לכלבים בעלי רגישות במערכת העיכול, המבוסס על חלבון כבש ומועשר פרוביוטיקה לתמיכה בבריאות המעיים. אם לאחר מעבר מלא למזון מתאים לא חל שיפור במצב הכלב, מומלץ להגיע לווטרינר לברור מעמיק ומקיף. 
במקרים של מחלה במערכת העיכול (דלקת בקיבה, דלקת מעיים, חוסר תפקוד של הלבלב וכדומה), המלצת הווטרינר תהיה לעבור למזון וטרינרי תומך. במקרים כאלה, ניתן להאכיל את הכלב פרו פלאן EN שמיועד לטיפול במגוון מחלות במערכת העיכול, או פרו פלאן HA, מזון היפו-אלרגני שמתאים לכלבים עם רגישות לרכיבי מזון תוך ביצוע דיאטת אלימינציה.

 4. מחלה או ניתוח  - כלבים שעוברים ניתוחים או סובלים ממחלות, עשויים לקבל המלצות לשינוי התפריט למזון קל יותר לעיכול או לכזה שמגביר את התגובה החיסונית. מצבים כאלה מצריכים ייעוץ וטרינרי. גם במקרים בהם כלב בריא מפגין לפתע חולשה או סימני מחלה, יש לפנות לבדיקה וטרינרית לפני ביצוע שינויים בתפריט.

 5. מעבר ל"גיל הזהב"  - החל מגיל 7 שנים כלבים נחשבים למבוגרים. תזונת כלבים מבוגרים שונה מזו של כלבים בוגרים ופעילים ומומלץ לשקול שינוי תזונתי גם הכלב עדיין נראה נמרץ. ככל שיתקדם גיל הכלב, רמת הפעילות שלו תרד ובמקביל תרד גם צריכת הקלוריות. האכלה במזון בעל ערך קלורי גבוה ולא מותאם לגיל הפיזיולוגי של הכלב, עלולה לגרום לעליה בלתי מבוקרת במשקל והשמנה. כדי להימנע ממצב של השמנה בכלבים מבוגרים, חשוב במיוחד להאכיל אותם בתזונה מותאמת בעלת רמת אנרגיה מתאימה לגיל ולפעילות. סמנו לעצמכם תזכורת לבצע החלפת אוכל לכלב גם אם מדובר בעוד זמן רב.

6. עלייה במשקל  -  השמנת יתר אצל כלבים היא בעיה מדאיגה בעלת השלכות בריאותיות. כלבים שאובחנו כסובלים מעודף משקל, צריכים לקבל תזונה מותאמת דלת שומן בעלת פחמימות מופחתות וערך קלורי מתאים. OPTI WEIGHT של פרו פלאן מותאם במיוחד לכלבים עם עודף משקל. התייעצו עם הווטרינר בנוגע לכמות האכלה נכונה, מספר הארוחות, שימוש בחטיפים ופעילות גופנית מבוקרת שתתרום להפחתה במשקל.

 7. אלרגיות - תגובות אלרגיות שכיחות אצל חיות מחמד. רכיבי מזון שונים הם אחת הסיבות האפשריות לתגובה אלרגית ודלקות עור. במקרה שיש חשד כי הגירוי נגרם עקב רגישות כזו, מומלץ להיוועץ בווטרינר שיאבחן את הבעיה וימליץ על מזון מתאים. מזון שמכיל חלבון סלמון למשל, כמו פרו פלאן מסדרת OPTI DERMA, יכול לסייע לכלבים עם רגישויות עור. במקרה חמורים יותר המצריכים תמיכה של מזון וטרינרי, מומלץ להשתמש ב-DRM של פרו פלאן המותאם לרגישות ודלקות בעור. אם הווטרינר זיהה כי מדובר באלרגיה של מערכת העיכול, כלומר רגישות יתר לרכיבי מזון, מומלץ להשתמש ב-HA של פרו פלאן המותאם במיוחד לכלבים עם רגישות לרכיבי מזון. 

8.  כלבות בהריון או מניקות - אם הכלבה שלכם בהיריון, חשוב להעניק לה תזונה תומכת המתאימה לה ולגורים בשלבי ההיריון וההנקה דרך החלפת אוכל לכלב. היריון והנקה דורשים מהכלבה משאבים תזונתיים רבים, ועתירי קלוריות מזון עשיר ומרוכז. פרו פלאן מסדרת OPTI POWER, מכיל שילוב אופטימלי של רכיבי מזון איכותיים וכמות קלוריות גבוהה במיוחד ומותאם לתמיכה בהיריון והנקת גורים