אקיטה יפני
Japanese Akita

ארץ מקור
יפן
משקל ממוצע
40 ק"ג
גובה ממוצע
65 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

אקיטה אינו, אקיטה

ההיסטוריה של גזע האקיטה היפני

האקיטה היפני הוא הגדול בגזעים היפניים, ושמו הוא נגזרת של הפרובינציה אקיטה שבה הוא פותח במאה ה-17. יש הטוענים שהכלבים גודלו לצורך ציד חיות כמו חזירי בר, צבאים ודובים שחורים. אחרים סבורים שהמטרה הייתה שיתופם בקרבות כלבים. בסוף המאה ה-19 יובאו ליפן גזעים נוספים כמו כלב הרועים הגרמני והפוינטר והגזעים היפניים איבדו מהפופולאריות שלהם. לאחר מלחמת העולם הראשונה כלבי האקיטה הפכו לגזע מוגן משום שהם כמעט ונעלמו. אגודת שימור הכלבים היפניים הצהירה כי כל הגזעים המקומיים יהפכו לסמלים לאומיים, וכלב אקיטה יפני הפך לנכס הלאומי הראשון. בשנות ה-30 כלבי האקיטה היו נדירים כל כך, עד שרק העשירים ביותר יכלו להרשות לעצמם לקנות אותם – ורק אם היה עולה בידם למצוא כלבים מהגזע. בארצות הברית הגזע מוכר רק מראשית שנות ה-70, והוא זכה בהכרת התאחדות הכלבנים האמריקאית בשנת 1973.

מראה חיצוני

כלבי אקיטה יפני הם כלבים גדולים, חזקים ומעוררי כבוד. הם מתהדרים בפרווה עבה ושופעת, שגווניה עזים וברורים, ובזנב מסולסל.  אוזניהם הקטנות ועיניהם הכהות משלימות את המראה המרשים שלהם. 

תכונות אופי של גזע אקיטה יפני

אינסטינקט הציד של כלבי אקיטה יפני מפותח מאוד גם כיום, לכן מדובר בגזע שאינו מיועד לבעלים חסרי ניסיון. אלה כלבים עצמאיים ודומיננטיים, ויש להיזהר במיוחד בקרבת ילדים זרים וכלבים אחרים, למרות שהם נוחים יותר ביחסם לחתולים. כלפי משפחתם הם מגלים נאמנות גבוהה, כל עוד זוכרים להראות להם את מדרג הסמכויות בלהקה. האקיטה הם כלבים אמיצים במיוחד ולכן מהווים כלבי שמירה טובים שאינם נובחים יתר על המידה.

אילוף והתנהגות של גזע אקיטה יפני


מדובר בגזע שתלטן אך נבון, אשר דורש משמעת. עם זאת, הכלבים מגיבים בצורה שלילית לשיטות אילוף נוקשות ולכן זקוקים לגישה עקבית אך אוהבת. חיזוקים חיוביים הם המפתח להצלחה, כמו גם אילוף המתחיל בגיל מוקדם מאוד.

רמות אנרגיה

בינוניות. כלבי האקיטה היפני זקוקים לפעילות רבה כדי לשמור על שרירים מפותחים. עם זאת, אם אתם נאלצים לוותר על טיול מדי פעם, הם יקבלו זאת ללא התנגדות. זכרו כי מדובר בכלבי ציד ולכן יש לגלות זהירות כשמאפשרים להם לרוץ באופן חופשי.

התאמה לילדים 

בינונית. ככלל, הכלבים הללו נאמנים מאוד לבני ביתם אותם הם תופסים בתור הלהקה שלהם, ולכן נוהגים להגן עליהם וליהנות מחברתם. הם גם נוטים לגלות סבלנות לאופן המשחק של ילדים, ולא להפעיל כוח פיזי בזמן השעשוע איתם. עם זאת, חשוב לפקח על התנהגותם עם זרים, בייחוד עם ילדים שאינם מכירים. הנקבות עשויות להיות טובות יותר עם ילדים מאשר הזכרים. 

שגרת טיפוח

אקיטה יפני מתהדר בפרווה מרשימה ויפה, וחשוב להבריש אותה היטב כדי לשמור על המראה שלה. פעמיים בשנה, במהלך עונת ההשרה, יש להשתמש במסרק מתכתי בעל שיניים כפולות.