האסקי סיבירי
Siberian Husky

ארץ מקור
אלסקה
משקל ממוצע
23 ק"ג
גובה ממוצע
55 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

סיב

ההיסטוריה של גזע ההאסקי סיברי

גזע כלבים זה שימש את שבט הצ'וקצ'ים מאזור נהר קולימה שבסיביר במהלך המאה ה-19. ניתן לייחס את מזגם הנוח של כלבי ההאסקי סיבירי לטיפול המסור שהעניקו להם הצ'וקצ'ים באותה תקופה. כיוון שמזחלות כלבים היו אמצעי התחבורה העיקרי, להאסקי הייתה חשיבות עצומה עבור הילידים בכל פן של חייהם. כלבי ההאסקי סיברי הראשונים הגיעו לאלסקה בראשית המאה ה-20, שם נודעו תחילה בשם "צ'וקצ'י". באותה עת הפכו מרוצי המזחלות לענף ספורט פופולרי, ומהירותו של גזע הכלבים עוררה התפעלות ואף הייתה מקור השראה למרוצי הכלבים שנערכו בהמשך בארצות הברית. האמריקאים הם שהעניקו להם את השם "האסקי סיבירי", והוא ממשיך ללוות אותם גם כיום.

מראה חיצוני

כלבי האסקי סיבירי שייכים למשפחת כלבי השפיץ, קבוצה שכל הגזעים בה הם בעלי תווי פנים זאביים ומאפיינים חיצוניים נוספים שמבדילים אותם מיתר הכלבים. בדומה לאלסקן מלמוט ולכלב הכנעני, שני חברים נוספים בקבוצה, גם ההאסקים הם כלבים בגודל בינוני, בעלי מבנה גוף שמעיד על איזון בין עוצמה, מהירות וסיבולת. גזע כלבים זה מתאפיין בפרווה בעלת שתי שכבות באורך בינוני, אוזניים זקורות וזנב דמוי מברשת. הכלבים הללו מהירים, קלילים ונעים ללא מאמץ, כשרגליהם הקדמיות מאפשרות להם להתקדם ורגליהם האחוריות מספקות להם תנופה ראויה.

תכונות אופי של גזע ההאסקי סיבירי

מדובר בכלבים שידועים באופיים הנינוח והאוהב, ומתאימים מאוד לסביבה משפחתית. חיבתם המיוחדת לאנשים מקשה עליהם להפוך לכלבי שמירה, מאחר שרובם יעדיפו לשחק עם אדם זר שיגיע אל הבית במקום להבריח אותו. הם אוהבים חברה וזקוקים לה לאורך רוב היום, ואם משאירים אותם לבד למשך שעות ארוכות הם עלולים להפוך להרסניים. כלבי האסקי סיבירי ייהנו מחברת כלבים חברותיים אחרים, אולם מדובר בציידים נלהבים ויעילים ולכן יש להיזהר מאוד בכל הנוגע למגע עם חיות בית אחרות ולדאוג לאילופם. הם אינם נובחים לעתים קרובות אלא נוטים ליילל, לעתים רק לשם ההנאה שבדבר.

אילוף והתנהגות של גזע ההאסקי סיבירי

למרות שמדובר בגזע כלבים נבון מאוד, כלבי האסקי סיבירי הם בעלי רצון משלהם. חשוב לאלף אותם על מנת שיוכלו להסתדר היטב עם בעלי חיים קטנים מהם, כמו גם כדי שיימנעו מבריחה כאשר הם אינם קשורים ברצועה. לאור האנרגיה והפעלתנות שלהם, אילוף נכון יסייע לכלבים להבין מתי אפשר לשחק ולהתרוצץ ומתי חשוב להירגע כדי להימנע מלהרתיע את הסובבים או לגרום לנזק. עקביות וסבלנות ממלאות תפקיד חשוב בכל הנוגע לאילוף הגזע.

רמות אנרגיה

גבוהות. גזע כלבים זה זקוק לרמת פעילות גבוהה, אולם יש להימנע מלשחרר אותם באזורים שאינם מתוחמים, משום שיש להם נטייה להתחיל לרוץ כשהם חופשיים ולא ניתן לסמוך עליהם שיחזרו אם הם אינם מאולפים. לכלבים הללו יכולת ניתור מרשימה, כך שגדר נמוכה לא צפויה להוות מכשול מבחינתם. 

התאמה לילדים

גבוהה. כלבי האסקי סיבירי אוהבים ילדים ונהנים מאוד לשחק ולבלות בחברתם. מדובר בגזע כלבים עדין שמצליח לשחק באופן שאינו פראי או מסוכן מדי גם עבור הצעירים שבהם. בשל גודלו ונטייתו לרוץ ולהשתובב כאשר הוא אינו קשור ברצועה, מומלץ לפקח על זמן הבילוי המשותף כדי להימנע מתקלות. הדבר חשוב בייחוד כשמדובר במשחק של ההאסקי עם ילדים קטנים. 

שגרת טיפוח

טיפוח כלבי האסקי הוא משימה קלה יחסית. זהו גזע כלבים נקי שאינו מדיף ריח כלבי, ומחוץ לעונת נשירת השיער כל מה שנחוץ הוא סירוק והברשה מפעם לפעם. הקיצוץ היחיד שנדרש הוא באזור כפות הרגליים של הכלבים.