ביגל
Beagle

ארץ מקור
בריטניה
משקל ממוצע
8-14 ק״ג
גובה ממוצע
33-40 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

ההיסטוריה של גזע הביגל

הביגלים שייכים למשפחת כלבי הציד שהיו מתלווים לבני אדם בחבורות כבר מתקופות מוקדמות בהיסטוריה. בשנת 1550, כאשר התחילו לסווג את כלבי הציד לפי החוש העיקרי שמוביל אותם (ראייה, ריח וכדומה), זכתה קבוצה מסוימת של כלבי ציד קטנים לשם ביגל. למרות שהביגלים נוהגים לצוד באמצעות חוש הריח המפותח שלהם, בדומה לרועה הבלגי או לקוקר ספנייל האנגלי, משמעות שמם בצרפתית היא דווקא "פעירת גרון". מונח זה התייחס לעובדה שמדובר בגזע קולני, בעל נטייה לנבוח כאשר הוא בחבורה. בעבר, כלבי הביגל היו קיימים במגוון גדלים וסוגי פרווה – אצל חלקם צמחה פרווה חלקה ואצל אחרים פרווה נוקשה וזיפית. הגזע כלל אפילו "ביגל כיס", שגובהו היה 25 ס"מ וניתן היה לשאת אותו בשק האוכף.

מראה חיצוני

הביגלים מתאפיינים בהבעה חביבה וחברותית, ומצטיינים באתלטיות שלהם. אלה כלבים שנהנים יותר מכל להתרוצץ בחופשיות, ורצים למרחקים ללא שום בעיה. הפרווה הקצרה והצפופה שלהם עמידה בפגעי מזג האוויר. 

תכונות אופי של גזע הביגל

ביגלים הם כלבים בעלי אופי חביב שמסתדרים עם רוב הכלבים האחרים. הם גודלו לחיות בחבורות ולכן יתייחסו בכובד ראש לשייכותם ל"חבורה המשפחתית" שלכם. אם תבחינו בכלב ביגל מסתובב בבית תוך רחרוח הרצפה, סימן שהוא מצוי בעיצומה של משימה חשובה: כלבי ביגל מתבססים על חוש הריח, ולכן נוהגים להכין מפה מבוססת ריח של הטריטוריה שלהם. מדי פעם כלב הביגל ישוב ויבדוק את השטח שרחרח בעבר, ואם דבר מה אינו כשורה הוא ידאג להשמיע את קולו בעניין. תכונה זו הופכת את כלב הביגל לכלב שמירה טוב, אבל אם ייכנס הביתה פורץ, ייתכן שהביגל יעדיף דווקא לשחק איתו.

אילוף והתנהגות של גזע הביגל

כלבי הביגל אוהבים לרצות את בעליהם, אבל בחלק מהמקרים הם אוהבים אפילו יותר להשליט אי סדר. חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל צעיר, ולהבהיר להם את הדרישות בנחישות ובאופן עקבי. אצל כלבים שמתחילים באילוף רק בגיל מאוחר, התהליך עלול להיות מסובך והכלב עשוי לנבוח עד שיהפוך למטרד.

רמות אנרגיה

גבוהות. הביגלים שמחים לכל הזדמנות להתרוצץ באופן עצמאי, אבל בגלל אינסטינקט הציד הבריא שלהם, אין להתירם מן הרצועה עד שיהיו מאולפים כהלכה ויענו לקריאה של שמם. תהליך הלימוד של פקודה זו עשוי להימשך זמן רב, משום שכלב ביגל נוטה להישמע לחוש הריח יותר מאשר לקול אנושי. מדובר במומחי הימלטות מדופלמים, שינסו לחפור את דרכם אל החופש גם אם יישארו לבד בחצר. כך שחשוב לא להשאיר אותם ללא השגחה כדי להימנע מהפתעות לא נעימות. 

התאמה לילדים

בינונית. כלבי ביגל אוהבים מאוד חברה ומשחקים, אבל חשוב לזכור שמדובר בציידים לכל דבר. מסיבה זו הם עלולים להעניק לטרף עדיפות ראשונה, ולזנוח משחק אם יגלו אטרקציה חלופית במהלכו. מדובר בכלבים עדינים ומסורים, אבל הם עשויים להתקשות לשחק נכון עם ילדים קטנים. לפיכך, חשוב לעקוב אחר כל אינטרקציה שלהם עם החברים הצעירים במשפחה.

שגרת טיפוח

קל מאוד לטפח כלב ביגל, מכיוון שכל מה שנחוץ הוא להבריש אותו הברשה יומית מהירה כדי להסיר שיערות מתות. הבעיה היא שכלבי ביגל הם מסוגי הכלבים שלא יכולים לעמוד בפני ניחוחות חדשים, ולכן אחד מתחביביהם הוא להתפלש בכל מה שמדיף ריח רע. חוויה שכזו עשויה להתגלות כהפתעה לא כל כך נעימה, אבל למרבה המזל קל לרחוץ אותם והם לא מתנגדים לכך בדרך כלל. נטייתם לאכול דברים מסריחים לעומת זאת היא מורכבת יותר לפתרון, כך שמומלץ להשתמש בקביעות במשחת שיניים שמיועדת לכלבים. בנוסף, יש לבדוק את אוזניהם באופן קבוע, כדי לוודא שהן נקיות ולא מודלקות.