ביגל
Beagle

ארץ מקור
בריטניה
משקל ממוצע
8-14 ק״ג
גובה ממוצע
33-40 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

רקע כללי – הביגל

כלב הביגל הוא כלב בגודל קטן ובעל מבנה גוף שרירי, פרוותו קשה וצפופה באורך קצר-בינוני ולרוב יופיעו בה שלושה צבעים, בגווני שחור, חום, אדמדם ולבן. הביגל נחשב לכלב חברותי מאוד, שמח, עדין, אינטיליגנטי וסקרן. חוש הריח המפותח שלו מאפשר לו לסייע לעיתים לרשויות החוק והאכיפה באיתור חומרים מסוכנים. כלבי ביגל נהנים מאוד מתשומת לב ולא אוהבים להישאר לבד למשך זמן רב, יסתדרו מצויין בבית עם חצר או בדירה כל עוד יוצאים איתם לטיולים ומאפשרים להם לשחק בחוץ ולפרוק אנרגיות מידי יום. מתאימים גם למשפחות ומסתדרים עם כלבים אחרים, אך בגלל נטייתם לחשדנות, חשוב לאלף אותם מגיל צעיר ולעקוב אחר האינטרקציה שלהם עם ילדים וחיות מחמד נוספות.

ההיסטוריה של גזע הביגל

הביגלים שייכים למשפחת כלבי הציד שהיו מתלווים לבני אדם בחבורות כבר מתקופות מוקדמות בהיסטוריה. בשנת 1550, כאשר התחילו לסווג את כלבי הציד לפי החוש העיקרי שמוביל אותם (ראייה, ריח וכדומה), זכתה קבוצה מסוימת של כלבי ציד קטנים לשם ביגל. למרות שהביגלים נוהגים לצוד באמצעות חוש הריח המפותח שלהם, בדומה לרועה הבלגי או לקוקר ספנייל האנגלי, משמעות שמם בצרפתית היא דווקא "פעירת גרון". מונח זה התייחס לעובדה שמדובר בגזע קולני, בעל נטייה לנבוח כאשר הוא בחבורה. בעבר, כלבי הביגל היו קיימים במגוון גדלים וסוגי פרווה – אצל חלקם צמחה פרווה חלקה ואצל אחרים פרווה נוקשה וזיפית. הגזע כלל אפילו "ביגל כיס", שגובהו היה 25 ס"מ וניתן היה לשאת אותו בשק האוכף.

מראה חיצוני

כלב הביגל הוא כלב קטן, שרירי וחסון, ראשו מעוגל, אפו ארוך ואוזניו ארוכות ומתנדנדות כלפי מטה. 
הביגלים מתאפיינים בהבעה חביבה וחברותית, ומצטיינים באתלטיות שלהם. אלה כלבים שנהנים יותר מכל להתרוצץ בחופשיות, ורצים למרחקים ללא שום בעיה. הפרווה הקצרה והצפופה שלהם עמידה בפגעי מזג האוויר. ומגיעה לרוב בשלושה צבעים (טרי קולור) בגווני שחור, חום, אדמדם ולבן. זנבו ארוך ולרוב זקור כלפי מעלה.

תכונות אופי של גזע הביגל

ביגלים הם כלבים בעלי אופי חביב שמסתדרים עם רוב הכלבים האחרים. הם גודלו לחיות בחבורות ולכן יתייחסו בכובד ראש לשייכותם ל"חבורה המשפחתית" שלכם. אם תבחינו בכלב ביגל מסתובב בבית תוך רחרוח הרצפה, סימן שהוא מצוי בעיצומה של משימה חשובה: כלבי ביגל מתבססים על חוש הריח, ולכן נוהגים להכין מפה מבוססת ריח של הטריטוריה שלהם. מדי פעם כלב הביגל ישוב ויבדוק את השטח שרחרח בעבר, ואם דבר מה אינו כשורה הוא ידאג להשמיע את קולו בעניין. תכונה זו הופכת את כלב הביגל לכלב שמירה טוב, אבל אם ייכנס הביתה פורץ, ייתכן שהביגל יעדיף דווקא לשחק איתו.

אילוף והתנהגות של גזע הביגל

כלבי הביגל אוהבים לרצות את בעליהם, אבל בחלק מהמקרים הם אוהבים אפילו יותר להשליט אי סדר. חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל צעיר, ולהבהיר להם את הדרישות בנחישות ובאופן עקבי. אצל כלבים שמתחילים באילוף רק בגיל מאוחר, התהליך עלול להיות מסובך והכלב עשוי לנבוח עד שיהפוך למטרד.

רמות אנרגיה

גבוהות. הביגלים שמחים לכל הזדמנות להתרוצץ באופן עצמאי, אבל בגלל אינסטינקט הציד הבריא שלהם, אין להתירם מן הרצועה עד שיהיו מאולפים כהלכה ויענו לקריאה של שמם. תהליך הלימוד של פקודה זו עשוי להימשך זמן רב, משום שכלב ביגל נוטה להישמע לחוש הריח יותר מאשר לקול אנושי. מדובר במומחי הימלטות מדופלמים, שינסו לחפור את דרכם אל החופש גם אם יישארו לבד בחצר. כך שחשוב לא להשאיר אותם ללא השגחה כדי להימנע מהפתעות לא נעימות.

תזונה 

לביגל יש תיאבון בלתי מוגבל, הוא יאכל כל כמות שתינתן לו, וישמח לקבל עוד. הוא זקוק לתזונה שתסייע לו בשמירה על משקל תקין למרות תיאבונו המוגבר, במקביל להוצאה אנרגטית בפעילות גופנית יומיומית. לכן חשוב להעניק לו אוכל איכותי ועשיר, עתיר בחלבונים, מינרלים וויטמינים, שמותאם לגילו, גודלו וצרכיו הרפואיים.  
הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך, כך תרגילו את הכלב לאכול רק בזמנים מסויימים ולאזן את הנטייה שלו לאכילת יתר. את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן OPTI BALANCE – מכיל הרכב סיבים ייחודי המסייע בשמירה על המעיים. המזון מותאם לכלבים בוגרים מגזע גדול, במשקל העולה על 25 ק"ג ושומר עליהם במצב גופני אופטימלי.

פרו פלאן OPTI WEIGHT לשמירה על משקל תקין בכלבים בוגרים – שילוב אופטימלי של חלבון, פחמימות מורכבות וסיבים תזונתיים, המסייעים בהגברת תחושת השובע של הכלב.

התאמה לילדים

בינונית. כלבי ביגל אוהבים מאוד חברה ומשחקים, אבל חשוב לזכור שמדובר בציידים לכל דבר. מסיבה זו הם עלולים להעניק לטרף עדיפות ראשונה, ולזנוח משחק אם יגלו אטרקציה חלופית במהלכו. מדובר בכלבים עדינים ומסורים, אבל הם עשויים להתקשות לשחק נכון עם ילדים קטנים. לפיכך, חשוב לעקוב אחר כל אינטרקציה שלהם עם החברים הצעירים במשפחה.

שגרת טיפוח

קל מאוד לטפח כלב ביגל, מכיוון שכל מה שנחוץ הוא להבריש אותו הברשה יומית מהירה כדי להסיר שיערות מתות. הבעיה היא שכלבי ביגל הם מסוגי הכלבים שלא יכולים לעמוד בפני ניחוחות חדשים, ולכן אחד מתחביביהם הוא להתפלש בכל מה שמדיף ריח רע. חוויה שכזו עשויה להתגלות כהפתעה לא כל כך נעימה, אבל למרבה המזל קל לרחוץ אותם והם לא מתנגדים לכך בדרך כלל. נטייתם לאכול דברים מסריחים לעומת זאת היא מורכבת יותר לפתרון, כך שמומלץ להשתמש בקביעות במשחת שיניים שמיועדת לכלבים. בנוסף, יש לבדוק את אוזניהם באופן קבוע, כדי לוודא שהן נקיות ולא מודלקות, ולנקות אותן עם חומר ייעודי אחת לשבועיים. אחת לחודש מומלץ לגזוז את ציפורניהם.

בעיות בריאותיות

גזע הביגל עלול לסבול מאפילפסיה, תת פעילות של בלוטת התריס, בעיות מסוימות בעיניים, דיספלסיה של מפרק הירך, ובעיות בעמוד השדרה. מבנה האזניים הארוך של כלבי הביגל, חוסם את האיוורור הטבעי של תעלת האוזן, מגביר את הסיכון ללכלוך וזיהומים, ועלול להוביל להתפתחות דלקות ובעיות באזניים, לכן חשוב להקפיד על שגרת טיפוח אזניים נכונה וקבועה. לביגל יש תיאבון בלתי מוגבל ומבנה הגוף שלו זקוק להוצאה אנרגטית יומית גבוהה באופן טבעי, ללא איזון של הצריכה האנרגטית היומית של הכלב, הוא עלול לסבול ממשקל יתר. כמו לכל הכלבים גם לביגל יש נטייה לסבול ממחלות שיניים וחניכיים, כדי למנוע התפתחות של מחלה או החמרה של מחלה קיימת יש לנהל שגרת טיפוח קבועה ויומיומית.
שמירה על בריאותו של כלב הביגל תכלול שגרת טיפוח טובה, תשומת לב וכמובן תזונה נכונה.